Mladý los evropský, který dostal přezdívku Emil, se pohyboval na Ostravsku a Zlínsku, aktuálně je poblíž hranic se Slovenskem a Rakouskem. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska, možná míří na Šumavu.
Před několika dny se objevil například na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína.
„Počátkem června los několik hodin setrvával v zahradě rodinného domu v Ludgéřovicích na Ostravsku, nyní se zřejmě tentýž jedinec pohybuje na Zlínsku. Za měsíc urazil tedy vzdálenost přes 130 km, vesměs velmi hustě osídlenou krajinou, kde musel překonat řadu překážek. Je pravděpodobné, že bude mířit jižním směrem,“ vysvětluje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Agentura také mapuje jeho pohyb. Údaje o jeho výskytu pomohou při ochraně těchto vzácných zvířat. Důležité je totiž zmapovat, kudy se krajinou pohybují, kde překonávají náročné překážky.
„Jedná se o mladého samce, podle záznamů nevykazuje známky závažnějšího strádání, ale je pravděpodobně ve stresu. Jedná se o volně žijící zvíře s velkou hmotností, není dobré se k němu přibližovat, může totiž při překročení kritické vzdálenosti člověka napadnout,“ říká ředitelka odboru druhové ochrany agentury Jindřiška Jelínková.
Los evropský patří mezi největší evropské savce. Ve střední Evropě ho člověk vyhubil, postupně se ale do Česka začal šířit z Polska. Žije pouze na Šumavě na pravém břehu Lipna. Pro přežití této populace, která má maximálně 15 zvířat, je klíčové, aby ji průběžně posilovali migrující losi z Polska.