Středopravicové uskupení EPP, které bývá označováno jako lidovecké hnutí, dál bude v Evropském parlamentu hrát prim, kdy si dokonce polepšilo o osm mandátů a nově v Bruselu obsadí 189 křesel. Podle očekávání na druhém místě skončila frakce S&D, čili spojení socialistů a demokratů, která docílila stejného výsledku jako při minulých volbách, kdy její členové zasednou do 135 křesel. Situace na dalších pozicích však už doznala razantních změn. Potvrdila se totiž stále větší orientace na krajně pravicové spolky, která ve Francii přinesla nečekané a docela razantní vítězství Národní sdružení političky Marine Le Pen, což přimělo prezidenta Emmanuela Macrona k vypsání předčasných parlamentních voleb.
The European far right had a good election yesterday, but keep in mind that what we saw in France has not played out at European level. There was no far right surge at EU level.
— Dave Keating (@DaveKeating) June 10, 2024
Le Pen's ID came 1st in only 1 other country. ECR had less 1st-place finishes than last time in 2019. pic.twitter.com/TxpvwUAK4m
Proto konzervativní společenství ECR získalo 78 křesel a krajně pravicová frakce Identita a demokracie (ID) 58 postů. Obě tato uskupení si voliče získávala svým odporem proti iniciativě Green Deal for Europe, která naopak stála za obrovských propadem Zelených, tedy duchovních otců plánu uhlíkové neutrality. Ti totiž přišli hned o 20 mandátů. Důležitým hráčem v Evropském parlamentu zůstane také skupina Obnova Evropy, kam se svým konzervativním liberalismem patří i tuzemské hnutí ANO, která získala 80 poslaneckých křesel.
Zahraniční média se shodují na tom, že kurz Evropy zůstane podobný jako dosud, ovšem jistá témata, jako například právě Green Deal, bude třeba přehodnotit. Lídr kandidátky tuzemské koalice SPOLU Alexandr Vondra k novému rozložení sil podotkl, že bude třeba hodně bojovat, aby se udržel v Bruselu protiruský postoj a pomoc Ukrajině.
#EU Parliament Projected election results pic.twitter.com/rlTLz0l5JS
— Amro Zakaria Abdu (@aswagalmal) June 10, 2024