Začátek letošního února byl nejteplejší za více než sto let, to dává řada klimatologů do souvislosti s jevem El Niño, který ovlivňuje od loňského pozdního léta počasí na celé planetě a jeho síla spočívá v tom, že dokáže teploty vyšponovat nad letité rekordy. Průměrná teplota v první únorové dekádě se dostala na hodnotu 6,7 stupně Celsia. Pro porovnání nejstudenější únor za historii měření byl před 95 lety, kdy v roce 1929 průměrná teplota spadla na 15,4 stupně pod nulou.
#klima Extrémně teplá první únorová dekáda roku 2024
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) February 12, 2024
V grafu je zobrazena průměrná teplota vzduchu první únorové dekády na vybraných stanicích s nepřetržitou řadou měření od roku 1921.
Průměrná teplota vzduchu letošní první únorové dekády na vybraných stanicích dosáhla 6,7 °C a… pic.twitter.com/MoTMZAttNS
Příští zima může být úplně jiná. Síla El Niño by měla pominout na jaře a už v druhé polovině letošního roku jej vystřídá jeho protipól, La Niña. Ta se naopak projevuje chladnějším počasím, které je bohatší na srážky.
La Niña působí však spíše na jižní polokouli. Obvykle přináší vyšší srážky do Austrálie, jihovýchodní Asie či Indie a sušší počasí do oblastí Ameriky.
A transition from El Niño to ENSO-neutral is likely by April-June 2024 (79% chance), with increasing odds of La Niña developing in June-August 2024 (55% chance). An #ElNino Advisory remains in effect. A #LaNina Watch has been issued. https://t.co/5zlzaZ1aZx pic.twitter.com/HUkX4wBtuU
— NWS Climate Prediction Center (@NWSCPC) February 8, 2024