pátek 22. listopadu 2024

Lék na tuberkulózu byl objeven před 80 lety

Už 80 let umí lidstvo léčit tuberkulózu. Objev antibiotika streptomycin si vysloužilo Nobelovu cenu.

Selman Abraham Waksman

Profesor Selman Abraham Waksman získal Nobelovu cenu za objev léku na tuberkulózu. Stěžejní podíl na objevu, ale měl jeho student.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Profesor Selman Abraham Waksman získal Nobelovu cenu za objev léku na tuberkulózu. Stěžejní podíl na objevu, ale měl jeho student.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Antibiotikum izolované z bakterie Streptomyces griseus se stalo prvním lékem proti tuberkulóze. Infekčnímu onemocnění postihujícímu nejčastěji plíce. Objev antibiotika streptomycin se datuje ke dni 19. října 1943, kdy byl poprvé v laboratoři izolován.

Za objevem stál americký profesor, biochemik a mikrobiolog Selman Abraham Waksman a jeho tým z univerzity Rutgers v New Jersey. Waksman zde vedl výzkum antibiotik se svými kolegy studenty. Streptomycin byl účinný proti bakteriím, které byly odolné vůči penicilinu.

Waksman původně měl obavy z práce s bakterií tuberkulózy, ale jeho doktorand Albert Schatz se nabídl, že tuto práci provede. Spolu s kolegyní Elizabeth Bugie zkoumali sekrety z bakterií a identifikovali bakterii Streptomyces griseus, která obsahovala antibiotikum streptomycin. Waksman a Schatz jsou nyní bráni jako objevitelé tohoto antibiotika.

V době objevu byl ovšem za objevitele považován pouze Waksman. Nobelova cena za lékařství byla za streptomycin udělena Waksmanovi v roce 1952 . Až v 90. letech byl Albertu Schatzovi uznán jeho významný přínos v objevu.

Autor: Šimon Mitro

Související

spalničky
Zahraniční Zdraví

Spalničky se šíří světem. Loni se nakazilo přes deset milionů lidí

Scarlett Johansson ve filmu Black Widow (2021)
Film a TV Osobnosti

Uhrančivá Scarlett Johansson slaví čtyřicátiny

nemocnice
Domácí Zdraví

Novela zjednoduší praxi pro zdravotnické studenty a pomůže nemocnicím

Voltaire
Zahraniční Výročí

Génius osvícenství a mistr satiry Voltaire se narodil před 330 lety