Antibiotikum izolované z bakterie Streptomyces griseus se stalo prvním lékem proti tuberkulóze. Infekčnímu onemocnění postihujícímu nejčastěji plíce. Objev antibiotika streptomycin se datuje ke dni 19. října 1943, kdy byl poprvé v laboratoři izolován.
Za objevem stál americký profesor, biochemik a mikrobiolog Selman Abraham Waksman a jeho tým z univerzity Rutgers v New Jersey. Waksman zde vedl výzkum antibiotik se svými kolegy studenty. Streptomycin byl účinný proti bakteriím, které byly odolné vůči penicilinu.
Waksman původně měl obavy z práce s bakterií tuberkulózy, ale jeho doktorand Albert Schatz se nabídl, že tuto práci provede. Spolu s kolegyní Elizabeth Bugie zkoumali sekrety z bakterií a identifikovali bakterii Streptomyces griseus, která obsahovala antibiotikum streptomycin. Waksman a Schatz jsou nyní bráni jako objevitelé tohoto antibiotika.
V době objevu byl ovšem za objevitele považován pouze Waksman. Nobelova cena za lékařství byla za streptomycin udělena Waksmanovi v roce 1952 . Až v 90. letech byl Albertu Schatzovi uznán jeho významný přínos v objevu.
#OnThisDay, October 19, 1943, Selman Waksman and Albert Schatz of Rutgers University discovered streptomycin, the first effective treatment for tuberculosis. pic.twitter.com/VpDHNLVE2L
— Waksman Institute, Rutgers University (@Waksman_Inst) October 19, 2021