Ledovec v Antarktidě kvapem mizí. Za 25 let zmizelo 8 bilionů tun ledu

Ubývání antarktických ledovců začíná být velký problém. Sladká voda uvolňovaná z nich ředí slanou oceánskou vodu a může tím negativně ovlivňovat mořské proudy, jež se starají o distribuci tepla a živin do celého světa.

ledovec

Antarktické ledovce mizí v oceánu.
Zdroj: Pexels

  • Antarktické ledovce mizí v oceánu.
  • Zdroj: Pexels

Zhruba 67 bilionů tun ledu odtálo za posledních 25 let z antarktického ledovce, a i když za stejnou dobu přibylo 59 bilionů tun ledu, čísla mluví jasně, o osm bilionů tun ledu Antarktida přišla. Podle vědců, kteří se táním ledovců zabývají, je to problém i proto, že sladká voda ve velkém naředila vody světového oceánu. „Očekávali jsme, že většina šelfových ledovců projde cyklem rychlého, ale krátkodobého zmenšování. A pak se pomalu znovu rozrostou. Místo toho vidíme, že téměř polovina z nich se zmenšuje bez známek zotavení,“ uvedl Benjamin Davison z univerzity v britském Leedsu, která se problematikou zabývá.

Studie se také zabývá souvislostmi mezi táním ledovců a klimatickou změnou. Podle vědců největší problém Antarktidy ale spočívá v tom, že její západní pobřeží, kde ledovce tají mnohem rychleji než na východě, omývá mnohem teplejší voda

Autor: Jan Skala

Související

heat-summer-sun-93dcc7-1024
Zahraniční

Svět zažil rekordně horký rok. Oteplování dosáhlo kritické hranice

Antarktida
Domácí

Češi míří do Antarktidy. Zkoumat budou i ptačí chřipku

Antarktida
Zahraniční Výročí

Antarktida se před 65 lety stala jediným kontinentem bez zbraní

Před 95 lety přeletěl Richard Evelyn Byrd přes Jižní pól.
Zahraniční Výročí

První let přes Jižní pól slaví 95 let