pátek 18. července 2025

Ladislav Hojer se trestu smrti bál. Asistentovi kata dokonce zlomil prst

7. srpna 1986 se uzavřel život jednoho z největších sériových vrahů komunistického Československa. Na popravišti totiž skončil Ladislav Hojer.

Hojer

Ladislav Hojer na policejní fotografii
Zdroj: MVCR

  • Ladislav Hojer na policejní fotografii
  • Zdroj: MVCR

Ladislav Hojer je bezpochyby jedním z nejznámějších vrahů z dob komunismu. Dnes uplynulo rovných 37 let, co tento sériový vrah, sexuální delikvent a kanibal skončil na popravišti jako jeden z posledních mužů, na jejichž krku se utáhla oprátka. Sám se trestu smrti bál a jeho hrozbu si nepřipouštěl, ve vězení si totiž užíval pozornosti spoluvězňů i tehdejších médií, což byl protiklad vůči jeho předchozímu samotářskému životu na svobodě. Když jej pak 7. srpna 1986 vedli na popraviště, popral se s katy, až jednomu zlomil prst, a pak se dokonce pokálel.

Jeho zločinecká kariéra byla skutečně brutální a Hojer s ní začal ve svých dvaceti letech, v roce 1978, když v Děčíně zavraždil devětadvacetiletou ženu, kterou se předtím pokusil znásilnit. Pak pokračoval dál, až do roku 1982, a celkem mu za oběť padlo pět žen. Jeho jednání motivovaly sexuální pudy, což souviselo s tím, že nebyl schopný navázat normální vztah. Kromě vražd mu žalobce připsal na účet i 18 znásilnění či pokusů o něj. Existovalo navíc podezření, že Hojer má prsty i v dalších dvou vraždách, které však nepřiznal a vyšetřovatelé mu je nedokázali.

Jednu z vražd spáchal Hojer na Slovensku. Při rekonstrukci případu se o tom dozvěděla veřejnost, která se na místo, kde pracovala policie, vypravila a požadovala Hojerovo lynčování.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0376014058
Zahraniční Výročí

Disneyland poprvé přivítal návštěvníky před 70 lety

hintergrund-tapete-1456415170XfY
Domácí

Češi jsou pro trest smrti. Souhlasí s ním více než polovina národa

Twitter
Zahraniční Výročí

Z pípnutí miliardový byznys. Twitter slaví výročí

John F. Kennedy
Zahraniční Výročí

Kennedy změnil Ameriku. Z prezidentské kampaně vznikl mýtus Camelotu