Kvetoucí rostliny se naučily samy opylovat, může to ovlivnit populaci hmyzu

Mnoho kvetoucích rostlin se naučilo samoopylovat. Reagují tak na úbytek hmyzích opylovačů. Problém tím můžou způsobit hmyzu, kterému evolučně vyvinuté rostliny nedávají dostatek potravy.

7224224332_5dd85e3d64_b

Ilustrační fotografie.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: Flickr

Populace hmyzích opylovačů, především včel, motýlů, čmeláků i některých druhů brouků, klesá. Za snižováním jejich počtů stojí velká horka, sucha, vliv chemických látek i samotné rostliny. Ukázal to výzkum britských biologů

Mnoho kvetoucích rostlin došlo podle nich do stádia, kdy ubývající hmyz pro své opylování téměř nepotřebují. Dokážou díky evolučnímu vývoji přesouvat samy pyl z květu samčího do květu samičího. Kvůli tomu ale musí rostliny produkovat mnohem více pylu a méně nektaru.

Rostlinný nektar je pro hmyz potravou a magnet, který je k neopyleným květům přitáhne. Hmyz se nasosá nektaru a na chlupatém tělíčku se zachytí pyl, který přenese na jiný květ. Kvůli nižší produkci potravy může množství hmyzu dál klesat. Vztah mezi kvetoucími rostlinami a hmyzími opylovači se tak dostává do začarovaného kruhu.

Autor: Zuzana Beranová

Související

DNA
Zdraví Věda

Český objev přináší naději v léčbě genetických nemocí

29595293_444913402593677_120767764441210570_n
Domácí

Okamurova SPD prudce ztrácí voliče, poprvé by se nedostala do sněmovny

ryba
Zahraniční Fauna

Čtvrtina sladkovodních živočichů je na pokraji vyhynutí

zubař
Domácí

Za pár let může být všechno jinak. Student modernizuje stomatologii