Konec zimy 2018 otřásl celým Slovenskem. 21. února, tedy přesně před šesti lety, zastřelil nájemný vrah slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. Policie přišla se zprávou o jejich násilné smrti až o pět ní později, kdy veřejně vystoupil tehdejší policejní prezident Tibor Gašpar a přiznal, že tragédie souvisí s Kuciakovou prací novináře, který odkrýval různé kauzy, zejména takové, které se zabývaly prorůstáním kriminálních a mafiánských praktik do politiky. A taková zpráva působila silou blesku.
Přestože posledním případem, kterým se Kuciak zabýval, byl pokus o převzetí televize Markíza podnikatelem Mariánem Kočnerem za pomoci bezpečnostních služeb, stín pochybností padl na celou tehdejší slovenskou vládu. Na jejího předsedu Roberta Fica (SMER-SD) se najednou začalo nahlížet jako na člověka, který podivné praktiky toleruje, ba co více, sám jich využívá. A nejen on sám, ale i členové jeho vlády, protože hned 28. února rezignoval ministr kultury Marek Maďarič, o němž Kuciak psal v posmrtně zveřejněném textu v souvislosti s italskou mafií 'Ndrangheta. Záhy demisi oznámil i ministr vnitra Robert Kaliňák a 15. března pak celá Ficova vláda.
I když od střelby v obci Velká Mača nedaleko Trnavy uplynulo už šest let, soudní proces stále není u konce. Přestože bývalý profesionální voják Miroslav Marček, který se ke střelbě přiznal, dostal 25 let vězení, podnikatel Marián Kočner, u něhož panuje podezření, že si smrt novináře a jeho družky objednal, zprostil soud viny, soudní tahanice pro něho ale ještě nekončí.
Nezměnila se ani politická situace v zemi. Přestože protesty bezprostředně po Kuciakově smrti donutily předsedu vlády Roberta Fica k rezignaci, loni se do premiérského křesla vrátil i s Robertem Kaliňákem, který dnes zastává post ministra obrany.