Kowary Sovětský svaz takřka zničil. Dnes je město centrem polských Krkonoš

Sovětský svaz měl pro polské Kowary připravený zcela jiný osud. Jenže těžbu uranu ve městě pod Sněžkou ukončil a z Kowar je dnes vyhledávaná turistická destinace.

Miniatura_świdnickiego_Kościoła_Pokoju_w_parku_miniatur_w_Kowarach_(Aw58MW)

Park miniatur je pýchou dnešních Kowar.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Park miniatur je pýchou dnešních Kowar.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Ve čtyřicátých a padesátých letech dvacátého století bylo město Kowary ležící na úpatí Sněžky na polské straně Krkonoš odříznuté od světa a jeho budoucnost nevypadala nadějně. Poté, co se v jeho blízkosti našlo obrovské naleziště uranu, obsadili jej Sověti, kteří uran potřebovali pro právě vyvíjené jaderné bomby. Ještě předtím uran z Kowar putoval do Berlína, kde se o jadernou zbraň pokoušelo i hitlerovské Německo, ale až Sovětský svaz rozjel ve městě mašinérii, která jej skoro zničila. Dodnes tehdejší těžbu připomínají doly, které jsou častým cílem turistů.

Těžba v Kowarech skončila v roce 1956, kdy sovětští odborníci našli mnohem větší ložisko uranu na svém území. Polské město se pak dlouhá léta z nešetrného dobývání strategického prvku vzpamatovávalo. Dnes je vyhledávaným turistickým centrem, kam lidé jezdí nejen za krkonošskou přírodou, která je na polské straně zcela jiná než na té české, ale hlavním lákadlem je muzeum miniatur, kde si návštěvníci mohou prohlédnout řadu zmenšenin slavných evropských staveb.

Autor: Jan Skala

Související

800x800_lenin
Zahraniční Výročí

Lenin kázal o třídní rovnosti. Přitom sám pocházel ze zámožných kruhů

03986598_44
Domácí Výročí

Jednání v Košicích hnalo Československo do područí Sovětského svazu

Stalin
Zahraniční Výročí

Ti blázni mi dali do rukou moc, řekl Stalin. Za pár let se vypořádal se všemi

Londýn
Zahraniční

Londýn uvažuje o zavedení turistické daně