pátek 22. listopadu 2024

Klimatické změny zapříčiní méně požárů a více škůdců v severských lesích

S poznatky o nových výzvách pro světové lesy přišly čeští vědci. Severské lesy budou více trpět na škůdce, ty tropické zas na požáry.

les sníh

Ilustrační foto.
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Čeští vědci z Botanického ústavu Akademie věd přišli s novými poznatky o budoucích výzvách, kterým budou čelit lesy po celém světě. Podle studie budou tropické lesy více vystaveny požárům, zatímco severské lesy budou silné větry a požáry trápit méně. Naopak severní lesy budou více sužovány škůdci a chorobami.

Mapy, které vědci vytvořili na základě současných i budoucích rizik, poskytnou lepší předpovědi změn v lesích po celém světě. Disturbance, tedy narušení lesů, hraje klíčovou roli v uhlíkovém koloběhu, biodiverzitě a vodních zásobách. S klimatickými změnami se mění frekvence a intenzita těchto narušení. „Dali jsme si za cíl shromáždit dílčí informace a identifikovat různé kombinace klimatu, prostředí a charakteristiky lesa určující jaký typ disturbance se bude v různých částech světa vyskytovat,“ říká Jan Altman, hlavní autor studie z Botanického ústavu AV ČR.

Studie vychází z dat ze všech kontinentů a biomů, mapuje rizika různých typů narušení a modeluje jejich budoucí vývoj. Výsledky ukazují rychlost posunu disturbance v různých částech světa a nabízejí expertům data pro tvorbu strategií ochrany lesů před dopady klimatických změn.

Autor: Šimon Mitro

Související

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje

Želvuška, jeden z druhů konzumentů, kteří žijí na severských ledovcích
Ostatní Věda

Ztráta želvušek na ledovcích by mohla mít vážné následky

Mládě orla opičího
Domácí Fauna

Liberecká zoo pomohla zachránit ohroženého orla opičího

remízky
Domácí Příroda

Stamiliony na krajinu. Stát podpoří remízky, mokřady a tůně