neděle 19. ledna 2025

Kariéra mu skončila po válce. Fanda Mrázek by dnes oslavil 120. narozeniny

Dnes už takřka zapomenutý herec Fanda Mrázek by oslavil stodvacítku. Vrchol své umělecké tvorby zažil ještě před druhou světovou válkou.

sddefault

Fanda Mrázek jako harmonikář ve filmu Dobrý voják Švejk.
Zdroj: Youtube

  • Fanda Mrázek jako harmonikář ve filmu Dobrý voják Švejk.
  • Zdroj: Youtube

Když se herec a písničkář Fanda Mrázek objevil ve slavných filmech Dobrý voják Švejk a Poslušné hlásím nejprve v roli harmonikáře v jedné z pražských hospod a pak jako závodčí na četnické stanici v Putimi, vypadalo to na slavný comeback. Ten se však nekonal a sláva tohoto charismatického herce a zpěváka zůstala ohraničena třicátými léty minulého století.

V té době Mrázek dostával velké role ve filmech jako Otec Kondelík a ženich Vejvara, Miláček pluku, Dobrý tramp Bernášek, Klapzubova jedenáctka či Výkřik do sibiřské noci. Svou nejvýraznější roli dostal ve snímcích Pepina Rejholcová a Strýček z Ameriky. V té době také zářil na pódiích kabaretů, které zažívaly svou zlatou éru a kde byl interpretem i tvůrcem řady šlágrů předválečné doby.

Po válce to už to tak veselé nebylo. Pro tehdejší filmaře byl Fanda Mrázek až příliš spjat s veselím třicátých let a začal dostávat pouze podřadné role či štěky. Ač se objevil v řadě dodnes reprízovaných filmů jako Pytlákova schovanka, Bylo to v máji, Plavecký mariáš, Císařův pekař a Pekařův císař či Byl jednou jeden král, jeho nejvýraznějším přínosem českému poválečnému filmu byla právě ona dvojrole ze Švejka.

Naposledy se Mrázek objevil ve filmu v roce 1959, kdy byl obsazen do malé role v povídkovém snímku Pět z milionu. Zemřel pak v roce 1970 ve věku 67 let. V roce 2005 mu vyšlo vzpomínkové album jeho hudebních skladeb Fando, ty kluku zlatej.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0951940249
Zahraniční

Dělníci při demolici mostu v Drážďanech našli bombu z 2. světové války

Benito Mussolini s Adolfem Hitlerem v roce 1940
Zahraniční Výročí

Před sto lety se Mussolini prohlásil diktátorem Itálie

8295759843_c0e5e84747_c
Hudba

Jméno slavné kapele dal Vedder podle babičky. Vařila prý halucinogenní džem

Parízská_ulice_a_Cech_híd_(Cechuv_most)_és_Sztálin_szobra_felé_nézve._Fortepan_51330
Domácí

Stalinovi musel ustoupit slávistický stadion. Pomník pak stál pouze sedm let