Julija Navalná nesmí do Ruska. Soud na ni vydal zatykač

Na Juliji Navalnou, vdovu pro zesnulém opozičníkovi, byl kvůli její politické činnosti v Rusku vydán zatykač. Žena však žije trvale v Německu.

EU2024BE_240219_FAC_Council_JNZT_0096

Na Juliji Navalnou byl v Rusku vydán zatykač.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Na Juliji Navalnou byl v Rusku vydán zatykač.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Vdova po zesnulém opozičním předákovi Alexeji Navalném se nesmí vrátit do Ruska. Pokud by totiž vstoupila území tohoto státu, byla by okamžitě zatčena. Takové je rozhodnutí moskevského soudu, který na tuto politickou aktivistku, která slíbila pokračovat v práci svého manžela, vydal zatykač. Julija Navalná v současné době žije v Německu, kam prsty ruské justice nesahají. V rámci svých politických aktivit působí jako předsedkyně lidskoprávní nadace Human Rights Fundations.

Své rozhodnutí o zatykači ruský soud odůvodnil účastí Navalné v extrémistické skupině, kdy je navíc v kontaktu s bývalým šachovým velmistrem Garrim Kasparovem, který je znám svou tvrdou kritikou na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Tou nešetří právě ani Navalná, zejména po smrti svého manžela, který 16. února letošního roku zemřel v trestanecké kolonii v Jamalo-něneckém okruhu na severu Sibiře. Navalná za viníka smrti svého manžela označila Vladimira Putina, Kreml však takovou souvislost striktně odmítá.

Autor: Jan Skala

Související

GSR9wTYXwAEcvqx
Zahraniční

V Praze kečup, v Moskvě barva. Pachatele útoku na ambasádu už zadržela policie

1000009310
Zahraniční

Turecko chce obnovit obilnou dohodu, řekl Erdogan Zelenskému

chcp30-1024x683
Domácí

Dezinformátorka Peterková už je zase jednou nohou ve vězení

gqe2bWJo
Domácí

Píšete básně? Pak jste Stalinovým hlasem v Evropě, míní Aliance pro rodinu