Jednat s Brežněvem Čechoslováci odmítli. Podepsali si tak invazi

Přesně před 55 lety odmítli českoslovenští představitelé jednání se Sovětským svazem. Měsíc na to přišla reakce v podobě invaze.

Dubček

Nejvlivnějším příznivcem reforem byl Alexandr Dubček.
Zdroj: Youtube

  • Nejvlivnějším příznivcem reforem byl Alexandr Dubček.
  • Zdroj: Youtube

Léto 1968 bylo v československých politických kruzích nebývale horké. Pražské jaro totiž uvolnilo dosud velmi svázané ruce a lidé začali požadovat změny dosavadních poměrů. Revidovaly se politické procesy, rušila cenzura, televize vysílala pořady, které nebyly vládnoucí KSČ vůbec po chuti. Vývoj v Československu ale ostře sledoval Kreml, protože vedení Sovětského svazu se nechtělo vzdát své rozhodující úlohy v dějinách českého a slovenského obyvatelstva.

Reformy měly podporu většiny obyvatelstva, schvaloval je generální tajemník ÚV KSČ Alexandr Dubček i předseda vlády Oldřich Černík, prezident Ludvík Svoboda zastával postoj v zásadě neutrální. Trnem v oku však byl chod událostí sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi. Ten několikrát vyslal do Prahy zprávu o jednání. Odpovědi se dočkal 20. července 1968 a byla zamítavá. V tu chvíli Brežněv věděl, že musí zakročit, protože vše mu začínalo přerůstat přes hlavu.

Už jej neuklidnil ani dopis 99 pragováků, který uveřejnila o tři dny později sovětská Pravda, a který kritizoval vývoj v Československu, naopak s velkou radostí přijal dopis jiný, v němž pět vysokých komunistických představitelů žádalo Sovětský svaz o zásah. Přesně měsíc poté, co z Prahy přišla odmítavá reakce k jednání, po československých silnicích duněly tanky Sovětského svazu, Německé demokratické republiky, Polska, Maďarska a Bulharska.

Autor: Jan Skala

Související

RIAN_archive_761255_Pavilion-museum_Vladimir_Lenin's_Funeral_Train
Zahraniční Výročí

Ukrajinci a Rusové spolu založili Sovětský svaz. Ten své sedmdesátiny neoslavil

d9401852d7243aa3a5f96037b1f95c38_extract=0,0,600,338_resize=782,440_
Domácí Výročí

I když Husáka komunisti chtěli popravit, straně věřil. Po revoluci neměl ani důchod

OK7
Domácí

Modlitba pro Martu. Hymna revoluce spojila listopad s Pražským jarem

Václavské_náměstí,_demonstrace_srpen_1969_(02)
Domácí

Lidé se před 55 lety postavili invazi. Bezpečnost protesty tvrdě potlačila