pátek 22. listopadu 2024

Jednat s Brežněvem Čechoslováci odmítli. Podepsali si tak invazi

Přesně před 55 lety odmítli českoslovenští představitelé jednání se Sovětským svazem. Měsíc na to přišla reakce v podobě invaze.

Dubček

Nejvlivnějším příznivcem reforem byl Alexandr Dubček.
Zdroj: Youtube

  • Nejvlivnějším příznivcem reforem byl Alexandr Dubček.
  • Zdroj: Youtube

Léto 1968 bylo v československých politických kruzích nebývale horké. Pražské jaro totiž uvolnilo dosud velmi svázané ruce a lidé začali požadovat změny dosavadních poměrů. Revidovaly se politické procesy, rušila cenzura, televize vysílala pořady, které nebyly vládnoucí KSČ vůbec po chuti. Vývoj v Československu ale ostře sledoval Kreml, protože vedení Sovětského svazu se nechtělo vzdát své rozhodující úlohy v dějinách českého a slovenského obyvatelstva.

Reformy měly podporu většiny obyvatelstva, schvaloval je generální tajemník ÚV KSČ Alexandr Dubček i předseda vlády Oldřich Černík, prezident Ludvík Svoboda zastával postoj v zásadě neutrální. Trnem v oku však byl chod událostí sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi. Ten několikrát vyslal do Prahy zprávu o jednání. Odpovědi se dočkal 20. července 1968 a byla zamítavá. V tu chvíli Brežněv věděl, že musí zakročit, protože vše mu začínalo přerůstat přes hlavu.

Už jej neuklidnil ani dopis 99 pragováků, který uveřejnila o tři dny později sovětská Pravda, a který kritizoval vývoj v Československu, naopak s velkou radostí přijal dopis jiný, v němž pět vysokých komunistických představitelů žádalo Sovětský svaz o zásah. Přesně měsíc poté, co z Prahy přišla odmítavá reakce k jednání, po československých silnicích duněly tanky Sovětského svazu, Německé demokratické republiky, Polska, Maďarska a Bulharska.

Autor: Jan Skala

Související

OK7
Domácí

Modlitba pro Martu. Hymna revoluce spojila listopad s Pražským jarem

Václavské_náměstí,_demonstrace_srpen_1969_(02)
Domácí

Lidé se před 55 lety postavili invazi. Bezpečnost protesty tvrdě potlačila

GNeDgznXgAA2qSc
Hudba

Pražské jaro začalo. Dvojkoncert Má vlast uvedli Berlínští filharmonikové

FldKGL5XkAgKZ2S
Domácí Výročí

Před 55 lety začala normalizace. Husák tehdy ve vedení KSČ vystřídal Dubčeka