Během podzimu a zimy se často v ranních a večerních hodinách tvoří mlhy. Jízdu v mlze usnadňuje řidičům užití mlhových světel. Mlhovky by měl řidič zapnout v momentě, kdy je na vozovce hustá mlha a je tím pádem velmi snížená viditelnost. Stejně tak by je měl zapnout za hustého deště a sněžení.
„Přední mlhová světla osvětlují vozovku před vozidlem v případě mlhy, v noci i ve dne. Mlhovky zajišťují krátký, ale široký světelný paprsek, který pomáhá prosvítit mlhu, a osvětluje tak prostor přímo před vozidlem a pomáhá řidiči se lépe orientovat podle značení na vozovce,“ uvádí Police ČR. Často dochází k tomu, že řidiči mlhovky za správných okolností zapnou, ale následně je při lepší viditelnosti zapomenou vypnout.
Zapnuté přední mlhovky při dobré viditelnosti oslňují protijedoucí řidiče obdobně jako dálková světla v noci. Skrz zadní mlhovky řidič jedoucí za vámi špatně rozezná, kdy brzdíte. Na zapnutá mlhová světla vás upozorňuje kontrolka na přístrojové desce.
Znění zákona o mlhových světlech: „Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.“