středa 18. prosince 2024

I když Husáka komunisti chtěli popravit, straně věřil. Po revoluci neměl ani důchod

Dnes je to přesně 35 let, co abdikoval tehdejší prezident Gustáv Husák. Tento jeho krok byl poslední ránou zmírajícímu komunismu.

d9401852d7243aa3a5f96037b1f95c38_extract=0,0,600,338_resize=782,440_

Rok 1989 končil Husák už jako zlomený muž.
Zdroj: Facebook

  • Rok 1989 končil Husák už jako zlomený muž.
  • Zdroj: Facebook

Když přesně před 35 lety z Pražského hradu odcházel tehdejší prezident Gustáv Husák, mizel z něho poslední symbol komunismu, v té době už značně strnulého a zkostnatělého. On sám však byl však člověkem, na němž se režim podepsal obrovským způsobem, když byl v 50. letech odsouzen k doživotnímu žaláři. "Stál jsem po pás v ledové vodě, přikován ke zdi. Nikdy jsem se však nemohl přiznat k něčemu, co jsem nespáchal," vzpomínal na léta kriminálu po letech Husák s tím, že to, že tvrdošíjně trval na svém, mu nakonec zachránilo život. Byl totiž jedním z adeptů na oprátku. A to jen proto, že v popularitě neměl na konci 40. let na Slovensku obdoby.

Na výsluní se vrátil až s Pražským jarem a následnou okupací vojsky Varšavské smlouvy, kdy se opatrně přiklonil na stranu prosovětských konzervativců. 70. a 80. léta už měl pevně v rukou a stal se symbolem normalizace, ale i postupného úpadku režimu. Jak chřadl, tak se na výsluní drali kariérní komunisté, kteří však pozbyly v očích veřejnosti zbytků důvěry.

V den své abdikace, 10. prosince 1989, zlomený Husák ještě jmenoval takzvanou vládu národního porozumění v čele s komunistou Mariánem Čalfou, ale s řadou představitelů Občanského fóra na ministerských postech. Pro Husáka to znamenalo prohru, z níž se už nikdy nevzpamatoval. Dožil v ústraní v Bratislavě a zemřel přesně dva roky po Sametové revoluci na rakovinu žaludku a selhání orgánů. Nová vládnoucí klika mu po odchodu z funkce ani nepřiznala starobní důchod.

Autor: Jan Skala

Související

Jara-Kohout
Film a TV Výročí

Tak se tu mějte, já utíkám, řekl Jára Kohout v Aši. Myslel to ale vážně

Makléřka se už oprátce nevyhne.
Zahraniční

Trest smrti pro vietnamskou magnátku platí. Ještě se však může vykoupit

640px-Krejci_and_Havel_by_Hana_Maresova
Domácí Výročí

Z revoluční euforie povstalo Občanské fórum. Mělo však pouze jepičí život

OK7
Domácí

Modlitba pro Martu. Hymna revoluce spojila listopad s Pražským jarem