Samotný Adolf Hitler považoval Reinharda Heydricha za korunního prince Velkoněmecké říše. Jenže ani jeho sláva nebyla nekonečná a nakonec ji ukončila světská síla. 27. května 1942 totiž Heydricha smrtelně zranili při atentátu v Panenských Břežanech výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík. O týden později, 4. června, tedy přesně před 82 lety, v pražské nemocnici jeden z nejvyšších nacistických pohlavárů zemřel. Když tu zprávu sdělili Hitlerovi, propadl údajně vůdce záchvatu zuřivosti a hrozil, že celý Protektorát Čechy a Morava srovná se zemí.
Heydrich měl za pár dní pohřeb na berlínském hřbitově invalidů s nejvyššími možnými poctami. Ve stejné době se v Protektorátu začal rozbíhat divošský pogrom, který vstoupil do dějin jako heydrichiáda. Nacisté si nebrali servítky a jejich běsnění se každým dnes stupňovalo. Oficiálně sice hledali pouze vrahy zastupujícího říšského protektora, denně při tom ale povraždili stovky nevinných lidí. Stříleli je bez soudu, leckdy za úplné malichernosti.
Když došlo k vyhlazení Lidic, nacisté se dostali na stopu pachatelů atentátu. 18. června 1942 výsadkáře dopadli v kostel svatých Cyrila a Metoděje v Praze. Dovětkem o šest dní později bylo i vypálení obce Ležáky, čímž heydrichiáda vyvrcholila. Atentát na Heydricha byl z dějinného hlediska jednou z nejdůležitějších diverzních akcí druhé světové války, i když po jeho smrti rozpoutal obrovskou mstu na českém obyvatelstvu. Ta nakonec dala nejpádnější záminku k tvrdému odsunu Němců z českého území po skončení války.