Helena Štáchová nebyla první Mánička. Její hlas se však stal neodmyslitelným

Dlouhá léta promlouvala Mánička i bábinka Kateřina Hovorková hlasem Heleny Štáchové. Ta by dnes oslavila osmdesátku, ovšem osud jí takový věk nedopřál.

OK8

Helena Štáchová (vpravo) na archivní fotce s Boženou Welekovou a loutkou Máničky.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Helena Štáchová (vpravo) na archivní fotce s Boženou Welekovou a loutkou Máničky.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Když v roce 1967 přebírala Helena Štáchová loutku Máničky pro Divadlo Spejbla a Hurvínka, možná ani ona sama netušila, že právě s touto postavou, stejně jako s bábinkou Kateřinou Hovorkovou, spojí svůj osud na dalších několik desetiletí. A i když nebyla první, kdo Máničce a poté i bábince, vdechla život, dnes si její hlas s oběma loutkami spojují diváci nejvíce. Heleně Štáchové však osud nedopřál pracovat se svými osudovými loutkami dodnes. Přestože právě dnes byl oslavila osmdesátku, před sedmi lety její život přervala zákeřná rakovina.

Máničku Štáchová převzala po Boženě Welekové a ta zase po Anně Kreuzmannové, která její charakter vykreslila už za dob první republiky. Bábinka pak jako první vytovořila právě Štáchová. V Divadle Spejbla a Hurvínka působila řadu let boku svéhol dlouholetého manžela Miloše Kirschnera a poté, co ten v roce 1996 zemřel, stala se ředitelkou celého podniku. V práci pak pokračovala s novým kolegou Martinem Kláskem.

Kromě Máničky a bábinky propůjčila svůj hlas Líze Simpsonové z kreslené rodiny Simpsonových a dabovala také Míšu Kuličku. Celkem napsala 9 knih a 54 scénářů, 7 her pro dospělé a 9 pro děti.

Autor: Jan Skala

Související

Povrch Titanu vyfocený sondou Huygens
Zahraniční Výročí

Historické přistání na Titanu otevřelo před 20 lety nový pohled na vzdálený svět

Foto devastujícího zemětřesení na Haiti z ledna 2010.
Zahraniční Výročí

Od katastrofálního zemětřesení na Haiti uplynulo 15 let

Mapa Společnosti národů
Zahraniční Výročí

Předchůdce OSN se zrodil před 105 lety

Karel_Josef_Capkovi_radio
Ostatní literatura

Na vojně nebyl, přesto měl strach z války. Čapek poukazoval na hrozbu nacismu