V Ghaně stále dochází k útokům na lidi, zejména starší ženy, obviňované z čarodějnictví. Podle Amnesty International čelí stovky obětí v odlehlých regionech zneužívání, vyhnanství nebo dokonce smrti, a to navzdory snaze kriminalizovat taková obvinění.
Ghana sice v roce 2023 schválila zákon zakazující označování lidí za čarodějnice, prezident jej však zatím nepodepsal. Amnesty varuje, že k obviněním často dochází po úmrtí v rodině nebo jiné tragédii a jsou založena na domněnkách či snech. Nejohroženější jsou starší ženy žijící v chudobě, nemocné nebo ty, které se vymykají tradičním rolím.
Oběti bývají vyhnány ze svých domovů a uchylují se do zvláštních táborů vedených tradičními kněžími, kde zůstávají do smrti nebo dokud je nepřijme zpět rodina. Amnesty kritizuje vládu, že těmto ženám nezajišťuje ani základní životní podmínky, jako je bezpečné bydlení či přístup k pitné vodě.
Podobné případy se objevují i v jiných afrických zemích. V Demokratické republice Kongo byly loni dvě ženy ukamenovány a upáleny, v Angole zemřelo 50 lidí po donucení vypít bylinný nápoj jako důkaz neviny. Tyto tragédie podle odborníků odhalují hlubší problémy chudoby, genderových stereotypů a zanedbané péče o seniory.