„Rada ve svém rozhodnutí uvádí, že nemůžeme spolupracovat s organizacemi, které prodávají kameny nejasného původu. A za takovou organizaci označuje Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzeum s námi ukončilo spolupráci již v roce 2019. Rada nám nyní vytkla to, že spolupráce probíhá, i když ne formálně. Na nás je, abychom dokázali, že to není pravda,“ říká ředitelka geoparku Jana Lebedová.
Charta geoparků UNESCO jasně říká, že držitel značky nesmí spolupracovat se subjekty, které prodávají drahé kameny nejasného původu. Český ráj je domovem šperkařů a zpracovatelů drahých kamenů, kteří se řídí platnou českou legislativou. Muzeum Českého ráje podle Libereckého kraje není výjimkou. Samo navíc usiluje o zápis na seznam UNESCO kvůli tradicí broušení kamenů.
„Od 18. století turnovští kamenáři zhruba v deseti procentech zpracovávali lokální kámen a v devadesáti procentech kámen dovezený. A tato tradice trvá až dodnes. Bohužel to je však neslučitelné s Chartou geoparků UNESCO, a proto jsme před šesti lety spolupráci s Geoparkem UNESCO Český ráj dobrovolně rozvázali, neboť jsme si uvědomili, že zachování tradice má pro nás, sbírkotvornou organizaci a paměťovou instituci, větší význam. Jsem zvědavý, jaké stanovisko UNESCO zaujme, který z fenoménů, zda mnohosetletou tradici nebo údajné minerály nejasného původu, upřednostní,“ uvedl ředitel Muzea Českého ráje v Turnově Jan Prostředník.