V pásmu Gazy byl potvrzen první případ dětské obrny za posledních 25 let, což přimělo zdravotnické pracovníky a humanitární organizace k okamžitému zahájení očkovací kampaně. Kampaň má začít 31. srpna a cílem je očkovat 640 tisíc dětí, i přestože situace v regionu je velmi složitá kvůli pokračujícím leteckým úderům a omezením pomoci.
Dětská obrna, vysoce infekční nemoc přenášená kontaminovanou vodou a odpadními vodami, byla detekována u desetiměsíčního dítěte v centrální části Gazy. Kromě toho byl v červnu v odpadních vodách v Gaze detekován typ 2 polioviru. Předchozí absence případů v regionu naznačuje, že problémy s infrastrukturou a pokračující konflikt mohou zhoršit šíření nemoci.
Očkovací kampaň bude koordinována Organizací spojených národů (OSN) a jejími agenturami WHO a UNICEF. Očekává se, že do Gazy dorazí 1,6 milionu dávek očkovacího vakcíny, přičemž dodávky budou zabezpečeny včetně chladicího řetězce.
Vzhledem k těžkým podmínkám, jako jsou vojenské údery, omezený přístup a vysoké teploty, bude realizace kampaně velmi náročná. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k příměří, které by umožnilo bezpečné očkování. Bez zajištění bezpečného prostředí hrozí, že se nepodaří dosáhnout cíle očkovat 95 procent dětí v Gaze do deseti let.
As the poliovirus is now circulating in Gaza, the @UN is poised to launch a vaccine campaign for more than 640,000 children.
— António Guterres (@antonioguterres) August 16, 2024
It's impossible to conduct a polio vaccination campaign amid a raging war.
Let’s be clear: The ultimate vaccine for polio in Gaza is peace and an… pic.twitter.com/gle5FZDzTt
Gaza's first polio case alarms parents without access to critical medicine https://t.co/cQtA0uRKdM pic.twitter.com/aVigFACHc3
— Reuters (@Reuters) August 18, 2024