sobota 22. února 2025

Francie uran z Nigeru nedostane. Novým zájemcem o tuto surovinu je Írán

Paříž musí řešit dodávky uranu pro své jaderné elektrárny, protože z Nigeru surovina poputuje nejspíš do Izraele. Francie zvažuje žalobu na tuto africkou zemi.

Somair_building_Niamey_2006

Nigerskou společnost Somair už začala kontrolovat vojenská junta.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Nigerskou společnost Somair už začala kontrolovat vojenská junta.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Francouzský jaderný průmysl se brzy může ocitnout ve velké krizi, čímž se do problémů mohou dostat především elektrárny, protože Francie je jednou ze zemí, která spoléhá na výrobu energie právě touto cestou. Paříž totiž bude muset brzy řešit problém, kde vzít pro své elektrárny palivo, jelikož dosud jej odebírala ze západoafrického Nigeru, kde však po změně poměrů už Francie na seznamu spřátelených zemí nefiguruje. Loni v červnu totiž v saharském státě převzala vládu vojenská junta, jenž hlásí náklonnost k Rusku a jejím cílem je rychlé zbavení se veškerých vazeb na Francii, která Niger po dlouhá léta kolonizovala.

Francouzská energetická společnost Orani už v uplynulých dnech oznámila, že vojenská junta převzala i kontrolu nad jejich dceřinou firmou Somair, která Francouzům uran dodávala. Podle ní současná vláda afrického státu hledá jiná odbytiště pro svou těžbu, kdy strategická surovina s největší pravděpodobností začne putovat do Íránu, který pracuje na ambiciózním programu výroby jaderné zbraně.

Přerušení dodávek uranu z Nigeru může způsobit problémy i v jiných evropských zemí. Surovina ze saharské země totiž tvoří celou čtvrtinu poptávky ze strany států starého kontinentu.

Autor: Jan Skala

Související

Kernkraftwerk_Brokdorf_2006_(cropped)
Ekonomika

Vrátí se Německo k jaderné energetice? Cesta nebo pouhý předvolební slib

Pohled na kolonizaci Sierra Leone
Zahraniční Výročí

Před 205 vyrazili první osvobození černoši zpátky do Afriky

Vyobrazení kolonizování Nového Zélandu v oblasti nynějšího Wellingtonu v roce 1840
Zahraniční Výročí

První evropské osídlení Nového Zélandu začalo před 185 lety

Jaderná elektrárna Dukovany
Ekonomika

Dohoda mezi KHNP a Westinghouse otevírá cestu k Dukovanům