Francouzské velvyslanectví opustí Niger za pár dnů, armáda do konce roku. Takový je plán, který představil francouzský prezident Emmanuel Macron ve vysílání televizní stanice TF1. Nečiní však tak zcela dobrovolně, vojenská junta, která se v Nigeru chopila moci v červenci, rozhodla o měsíc později o vyhoštění francouzského velvyslance Sylvaina Ittého. Paříž však v té době rozhodnutí nigerských vzbouřenců nepřijala a svého diplomata v Niamey ponechala. Současné vedení západoafrického státu krok francouzského prezidenta uvítalo, protože zbavení se vlivu Paříže je jednou z věcí, kterou vzbouřenci prosazují.
The military council of Niger welcomes the announcement of Macron's defeat
— Sprinter (@Sprinter99800) September 25, 2023
The military council ruling Niger welcomed the announcement of the defeat of the French president and the withdrawal of French forces from the country and called it a "historic moment".
The French… pic.twitter.com/7vwI4eJiMH
Státní převrat v Nigeru se odehrál 26. července. Vzbouřenci vedeni generálem Abdourahamanem Tianim odstranili dosavadního prozápadně orientovaného prezidenta Mohameda Bazouma a hlavou státu se jmenoval Tiani. Podle zahraničních pozorovatelů je Bazoum stále zadržovaný v prezidentském paláci a v srpnu vojenská junta oznámila, že jej chce soudit za vlastizradu.
Niger krátce po převratu rovněž oznámil, že Francii odmítá dodávat uran pro jaderné elektrárny. Podobné oznámení se pak týkalo i dodávek zlata.