středa 2. dubna 2025

Filmový Jurský park jako realita: Vědci oživí mamuta i blbouna nejapného

Vědci se chystají přivést zpět na svět mamuta srstnatého i další vyhynulé živočichy. Projekt financuje americká zpravodajská agentura CIA, mezi sponzory je i řada celebrit.

fantasy-2995326_1280

Ilustrační foto.
Zdroj: pixabay.com

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: pixabay.com

V roce 2028 by mohl po zemi znovu chodit mamut, který vyhynul před čtyřmi tisíci lety. Společnost, která na projektu pracuje, chce oživit i vakovlka tasmánského známého pod jménem tasmánský tygr, nebo ptáky dronte mauricijské, kterým se říká dodo nebo blboun nejapný. Společnost Colossal Biosciences píše na svém webu, že nechce jen oživit vyhynulé druhy, zároveň vyvíjí technologie pro ochranu všech druhů a chce ty, kterým hrozí vyhynutí, geneticky upravit tak, aby byly silnější a odolnější než jejich předchůdci.

Experti mají k dispozici vzorky srsti mamuta, který žil před 52 tisíci let a díky tomu, že se našel v permafrostu, tedy věčně zmrzlé půdě, se zachovaly cenné genetické informace. Ty umožnily poprvé rekonstruovat trojrozměrný genom tvora. Podle týmu vědců pracujících na oživení živočichů můžou starověké vzorky DNA obsahovat více informací o minulosti, než se dříve myslelo.

Související

spánek
Zdraví

Kolik hodin spánku je opravdu potřeba pro zdraví?

mikroplasty
Zdraví Věda

Mikroplasty ztěžují účinnost léků, varují vědci

oko
Zdraví Věda

Čeští vědci přinášejí revoluci v léčbě syndromu suchého oka

Jeden z menších kuželů bahenní sopky Dashgil v Ázerbájdžánu.
Ostatní Vesmír

Soli mění chování bahenních sopek na Marsu