sobota 22. února 2025

Fico jedná s Putinem o dodávkách plynu. Ten přes Slovensko proudí i do Česka

Návštěva slovenského premiéra Roberta Fica v Moskvě se neobešla bez protichůdných ohlasů. Čeští vládní politici za to slovenského politika ostře kritizují.

profimedia-0949306925

Robert Fico s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Zdroj: Profimedia

  • Robert Fico s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
  • Zdroj: Profimedia

Ostrou kritiku si od českých vládních politiků vysloužil slovenský premiér Robert Fico, který dnes jednal o dodávkách plynu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přímo v Moskvě. Kromě maďarského premiéra Viktora Orbána je Fico jediným politikem zemí Evropské unie, která z Ruskem udržuje korektní vztahy. Nejhlasitěji se proti návštěvě vymezují eurposlankyně a bývalá neúspěšná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová (STAN) a ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). "Byla to česká vláda, která zajistila nezávislost na ruských energetických dodávkách tak, abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem," napsal Lipavský na svůj účet na síti X. Ovšem podle statistik tuzemských ekonomů tvoří ruský plyn asi pěti celkového české spotřeby. Z hlediska ceny je dokonce bezkonkurenčně nejdostupnější.

„Robert Fico právě políbil prsten masovému vrahovi v Kremlu. Je to zrada a další nemravný krok, který poslouží ruským zájmům. Robert Fico je pro nás bezpečnostním rizikem,“ ohradila se proti schůzce Fica s Putinem Danuše Nerudová. „Naše politika míří opačným směrem než do Ruska, ČR proto podnikala opatření k energetické nezávislosti na Rusku,“ podotkl premiér Petr Fiala (ODS), který se na předvolebních billboardech chlubí tím, že jeho vláda utnula závislost České republiky na ruských energiích, přestože kromě plynu do tuzemska proudí i ruská ropa.

Fico však není jediným evropským politikem, který s Putinem jedná či jednal v nedávné minulosti. Kvůli válce na Ukrajině s ním telefonicky hovořil německý kancléř Olaf Scholz, styky s ním udržuje i srbský prezident Aleksandar Vučič. Během války na Ukrajině s ním jednal i rakouský kancléř Karl Nehammer.

Autor: Jan Skala

Související

United_Nations_General_Assembly_Hall_(3)
Zahraniční

Nečekaně přelomová rezoluce Američanů. Rusko za agresora neoznačí

GkX6tamWEAAoXDa
Zahraniční

Další setkání ruských a amerických diplomatů je na obzoru. Prý za dva týdny

GkVS5x7XEAAeSUQ
Zahraniční

Kuciak jako Ficova noční můra. Slováci znovu protestovali proti vládě

školní třída
Zahraniční Školství

Estonsko reformuje školství. Ruština ve výuce skončí do roku 2030