Farář Toufar se dočkal rehabilitace. Jeho osudová vazba byla protizákonná

Symbol komunistického boje proti církvím, farář Josef Toufar, se posmrtně dočkal rehabilitace. Ve vazbě valdické věznice zemřel před více než 74 lety.

160213-pe-cb-toufar-portret_denik-630-16x9

Farář Josef Toufar.
Zdroj: youtube.com

  • Farář Josef Toufar.
  • Zdroj: youtube.com

Po více než 70 letech od smrti se farář Josef Toufar dočkal rehabilitace. Krajský soud v Hradci Králové totiž uznal, že jeho zatčení bylo nezákonné, stejně jako následná vazba, kde farář po sérii krutých výslechů 25. února 1950 zemřel. O jeho očištění se postaral advokát Lubomír Müller, který se specializuje na rehabilitace lidí stíhaných komunistickým režimem. Kromě toho se v současné době snaží o nápravu v případě vraždy v Polné v roce 1899 a odsouzení Leopolda Hilsnera.

Toufar se stal symbolem tažení Státní bezpečnosti proti církvím na přelomu 40. a 50. let 20. století. Ta mu připsala zinscenování takzvaného číhošťského zázraku, kdy se při jeho pravidelném nedělním kázání několikrát pohnul kříž na oltáře. StB v tom spatřovala pokus o zvrácení kolektivizace zpět ke křesťanským hodnotám a Toufar putoval do vazby ve valdické věznici, kde zanedlouho zemřel.

V dubnu 2013 dala Česká biskupská konference souhlas k zahájení procesu Toufarovo blahořečení. O dva roky později byly jeho exhumované ostatky znovu pohřbeny s církevními poctami, na nichž se podílel i tehdejší kardinál Dominik Duka.

O číhošťském zázraku byl natočen v roce 1950 propagandistický film Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení.

Autor: Jan Skala

Související

GheUaO8acAILYVF
Zahraniční

Úřady žádají prodloužení vazby pro Jun Sok-jola. Ten zatím zatvrzele mlčí

GeLOQWAXQAAAFa-
Zahraniční

Jihokorejský exprezident skončil v poutech. Policie jej přivedla k výslechu

Policie ČR
Krimi

Útočníka z Plzně policisté obvinili z pokusu o vraždu. Hrozí mu 15 let

GgcbEnEXQAAhnYy
Zahraniční

Policie žádá o zásah prezidenta. Jeho předchůdce se stále schovává v paláci