Západ v souvislosti s válkou na Ukrajině utahuje Rusku šrouby a důsledky sankcí se už začínají projevovat. Jde hlavně o to, že Moskva ztratila v posledních měsících řadu odbytišť na své nejsilnější komodity, tedy ropu a plyn. Tato skutečnost Kreml přiměla k tomu, že musí v současné době nabízet zejména ropu pod cenou, čímž přichází až o polovinu příjmů a prohlubuje tím deficit rozpočtu. Zároveň chce Rusko od června snížit produkci ropy o pět procent „Potřebujeme zahraniční investory,“ přiznal podle Wall Street Journal Děripaska. Problém má Rusko i s odlivem pracovních sil, protože řada mladých mužů odešla z pracovního procesu na frontu. Situace na trhu práce je nejhorší od roku 1993, kdy se začala detailně sledovat.
Problémy už přiznala i Ruská centrální banka. Ta je definovala klesajícím vývozem, omezením trhu práce, zvýšenými veřejnými výdaji, které mohou mít za důsledek roztočení inflační spirály.
Americký list rovněž píše, že Vladimir Putin doufal, že dodávky ruských energií omezí podporu západoevropských zemí Ukrajině. To se ale nestalo a Kreml se tak začal sbližovat s čínským komunistickým režimem.