čtvrtek 3. dubna 2025

Ekonomika v Pásmu Gazy se vrátila zpět o 19 let

Konflikt na Blízkém východě má katastrofální důsledky pro ekonomiku Pásma Gazy. Současná válka znamená zásadní zpomalení hospodářského růstu v této oblasti, a to na úroveň o několik let zpět.

UNI448902_0

Děti v Pásmu Gazy žijí v nejhorších podmínkách na světě.
Zdroj: UNICEF

  • Děti v Pásmu Gazy žijí v nejhorších podmínkách na světě.
  • Zdroj: UNICEF

Lidé, kteří v Pásmu Gazy žijí, už před začátkem válečného střetu čelili obtížným životním podmínkám s omezeným přístupem k cenově dostupným a zdravým potravinám. Nyní jsou však tyto problémy ještě zřetelnější.

Pásmo Gazy je dlouhodobě závislé na dvou hlavních zdrojích příjmů. Prvním je zahraniční pomoc a druhým je přístup na izraelský pracovní trh, což za současné situace není možné. Navíc hrozí i narušení obchodu s Egyptem, který je pro Gazu důležitým obchodním partnerem.

Útok teroristického Hamásu na Izrael a jeho obrana tak ekonomické utrpení v Pásmu Gazy ještě umocnily. Vyhlídky na zásadnější zotavení ekonomiky v následujících měsících jsou jen velmi slabé. Vztahy s Izraelem totiž nejspíš už dlouhodobě budou jen na bodu mrazu.

Nezaměstnanost v Pásmu Gazy již několik let patří k nejvyšším na světě, překračuje 40 procent. V době aktuálního konfliktu ještě stoupla a odborníci odhadují, že se nyní blíží až ke sto procentům.

Aktuálně v Pásmu Gazy žije jen velmi mladé obyvatelstvo. Více než 65 procent z 2,3 milionu Palestinců je mladších 24 let a žijí na území, jehož rozloha se pohybuje okolo 140 kilometrů čtverečních.

Autor: Jiří Lacina

Související

peníze
Ekonomika

Česká ekonomika loni vzrostla, domácnosti více utrácely

c36435437c1bb57a15c73e7477dd94fd
Zahraniční Klimatické změny

Globální oteplování může způsobit obrovské ekonomické škody

GncUZLNbIAAj4E4
Zahraniční

Izrael zaútočil na Bejrút. Při náletu zemřeli čtyři představitelé Hizballáhu

6918137146_229109017a_c
Zahraniční

Íránský ajatolláh se s Trumpem bavit nehodlá. Prezident hrozí bombardováním