Dostupnou a udržitelnou energii má zajistit klimaticko-energetický plán

Ministerstva připravily klimaticko-energetický plán, jenž má zajistit energetickou bezpečnost, udržitelnost a dostupnost.

žárovka

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels

Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Ministerstvem životního prostředí připravilo klimaticko-energetický plán, jehož cílem je zajistit bezpečnou, udržitelnou a cenově dostupnou energii pro celou republiku. Plán má také podpořit výzkum, inovace a také přijít s plánem dekarbonizace Česka.

Cílem plánu je zajistit dostatek energií za dostupné ceny při plnění potřebných klimatických cílů a udržení konkurenceschopnosti našeho hospodářství,“ popsal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Budeme muset výrazně přidat v oblasti obnovitelných zdrojů, ve které jsme v minulosti zaspali. Na druhou stranu se dá očekávat postupný útlum výroby energie z uhlí. Svoji roli sehraje také výroba elektřiny i tepla z jádra a očekáváme také větší využívání plynu jako přechodného energetického zdroje,“ uvedl Síkela.

Model v roce 2030 počítá s tím, že podíl obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě bude 30 procent. Rozvoj výstavby solárních a větrných elektráren potřebujeme značně urychlit a míru kvalitních renovací budov musíme zvýšit alespoň na tři procenta ročně. Nutno také připomenout, že cílem České republiky je směřovat k dosažení klimatické neutrality do roku 2050,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

První Vnitrostátní plán ČR byl vypracován a následně schválen Evropskou komisí v roce 2020 s tím, že nařízení vyžaduje aktualizaci a její opětovné schválení do 30. června 2024. Aktualizace slouží především k zohlednění technologického pokroku a průběžného plnění cílů. „Návrh aktualizace plánu finalizujeme a po schválení vládou ho odešleme Evropské komisi. Ačkoliv byl původní termín pro odeslání návrhu 30. června 2023, s ohledem na prodlužující se vyjednání relevantní evropské legislativy jsme stejně jako řada dalších členských států využili možnost zaslat návrh plánu v pozdějším termínu,“ sdělil vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů MPO René Neděla.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: MPO

Související

profimedia-0158699543
Domácí Ekologie

Povinný sběr textilu začne v roce 2025

pexels-photo-12932335
Domácí

Vláda zlevní potraviny. Zákazníci ale stejně zaplatí víc

těžba
Domácí

Vláda schválila zvýšení úhrad za těžbu nerostů

Sultán Džábir bude
Zahraniční

Summit plný paradoxů. Klimatické konferenci předsedá šéf ropného podniku