Do Washingtonu se vrátí pandy

Do konce roku se vrátí do Washingtonu pandy velké.

Tento pandí pár ze zoo ve Washingtonu je již od listopadu v Číně

Tento pandí pár ze zoo ve Washingtonu je již od listopadu v Číně. Nový pár dorazí do konce roku.
Zdroj: Picryl

  • Tento pandí pár ze zoo ve Washingtonu je již od listopadu v Číně. Nový pár dorazí do konce roku.
  • Zdroj: Picryl

Smithsonianova zoologická zahrada ve Washingtonu přivítá do konce roku dvě nové dospělé pandy velké, oznámilo vedení zoo. Poprvé se pandy objevily v USA v roce 1972, kdy tato zoologická přivítala první dvě pandy velké na území USA. Šlo tehdy o historický projev přátelství mezi Čínou a USA. Poslední pandy z této zoo ovšem odletěly zpátky do Číny v listopadu po vypršení smlouvy.

Čína okolním zemím pandy velké neprodává, ale pouze půjčuje na dobu deseti let, a záleží pouze na Číně, zda pandy budou moci zůstat v zahraničí nebo se musí vrátit zpátky do rodné země. V Číně žije kolem dvou tisíc pand velkých a pouze kolem 60 pand žije v zoologických zahradách ve více než dvaceti zemích světa.

Kvůli zhoršení vztahů mezi Čínou a USA se „pandí půjčky“ do amerických zoo zastavily. Zoo v Atlantě je aktuálně poslední v USA, která ještě pandy má, ovšem i té letos vyprší kontrakt. Kromě washingtonské zoo má pandy velké vyjednané také zoo v San Diegu. Ta však zatím jejich datum příjezdu nezveřejnila.

Dohoda mezi Čínou a Smithsonianovou zoologickou zahradou je obdobná jako předešlé dohody. Půjčka je na dobu deseti let a v případě, že se páru narodí mláďata, tak jejich majitelem je Čína a do „rodné“ země musejí být odeslány po dosažení čtyř let věku. Kromě toho musí zoo zaplatit ročně jeden milion dolarů Čínské asociaci pro ochranu divoké přírody.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0817180768
Zahraniční Fauna

V Japonsku medvědi zabíjí. Země chce usnadnit jejich odstřel

vyplavení kulohlavci
Zahraniční Fauna

Na pobřeží Orknejí zahynulo 77 kulohlavců

BMW
Zahraniční Auta

BMW stahuje přes 390 tisíc vozů kvůli nebezpečným airbagům

Čínská stíhačka
Zahraniční

Kolem Tchaj-wanu se za jediný den objevilo 66 čínských letounů