Po pádu režimu Bašára Asada Německo začalo mluvit o návratu Syřanů do své země, na níž se přestalo nahlížet jako na válečnou zónu. Ovšem praxe je podle německého serveru RND taková, že zpět na Blízký východ odešlo zhruba 450 běženců, jimž Berlín poskytl azyl před občanskou válkou, která v Sýrii vypukla v roce 2011. Za tu dobu se ve zmíněné západoevropské zemi usídlil necelý milion občanů z Damašku a dalších syrských měst.
Podle německých zákonů musí uprchlíci před válkou zemi opustit, když v jejich státě ozbrojený konflikt skončí. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky proto přestal řešit další žádosti Syřanů o udělení azylů či dokonce občanství. Ovšem o jejich deportacích nerozhodl, ačkoliv řada politiků upozorňuje, že bez nich blízkovýchodní migranty z Německa nikdo nedostane.
Syrským rodinám, které se rozhodnou dobrovolně vrátit do své původní vlasti, dá německá vláda na cestu kapesné ve výši čtyř tisíc euro (zhruba 100 tisíc korun). K nedobrovolným deportacím přistupuje pouze u osob, které v Německu páchaly závažnou trestnou činnost.