Masivní výzkum, který byl zveřejněn ve středu v časopise Lancet, varoval, že baby boom v rozvojových zemích a úpadek v bohatých státech povede k masivním sociálním změnám. Podle studie je v polovině všech zemí již plodnost příliš nízká na to, aby udržela velikost současné populace.
Mezinárodní tým stovek výzkumníků zkoumal obrovské množství globálních dat o narozeních, úmrtích a faktorech ovlivňujících plodnost, aby předpověděl budoucnost světové populace. Podle studie Institutu pro měření zdravotní zátěže a hodnocení (IHME) se do roku 2050 bude populace tří čtvrtin všech zemí zmenšovat.
Na konci století bude čelit poklesu populace 198 z celkem 204 zemí, odhadují výzkumníci. Výjimkou by měly být pouze Samoa, Somálsko, Tonga, Niger, Čad a Tádžikistán, kde i na konci století by mělo připadat 2,1 narození na jednu ženu.
Během následujících let bude míra plodnosti nadále stoupat v rozvojových zemích, zejména v subsaharské Africe, zatímco klesne v bohatších, kde dochází ke stárnutí již nyní. Jako ve většině regionů kontinentální Evropy.
„Budoucí trendy ve míře plodnosti a počtu narozeních zcela přeformují globální ekonomiku, mezinárodní mocenské poměry a vyžádají si přeorganizování společností,“ uvádí hlavní autor studie Stein Emil Vollset z IHME. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že je třeba brát prognózy s rezervou, především kvůli omezeným datům z rozvojových států. WHO dále uvádí, že klesající populace může mít výhody pro životní prostředí a potravinovou bezpečnost. Podle studie začne světová populace klesat již od roku 2030. Podle prognóz OSN k tomu dojde v roce 2050.