„Prší a venku se setmělo, tato noc nebude krátká. Beránka vlku se zachtělo, bratříčku, zavírej vrátka!“ To je dnes už legendární text Karla Kryla, který údajně tento písničkář původem z Kroměříže napsal spontánně, 21. srpna 1968, ve chvílích, kdy území Československa překračovala vojska armád Varšavské smlouvy. Svého vydání se tato skladba, stejně jako stejnojmenná deska, dočkala 24. března 1969, před čtyřiapadesáti lety.
„Bratříček spadl z nebe. Bylo to 21. srpna v Jičíně. Šel jsem po ulici a viděl dva malé kluky, byli to asi bráchové. Kolik jim mohlo být? Deset, možná méně, možná víc. Nevím! Seděli před zahrádkou, střapaté hlavy měli položené v dlaních a mluvili spolu. Bratříčkové! Mluvili dětsky prostě, mluvili o světě dospělých, který ten den vnikl do toho jejich opravdového ryzího dětského světa,“ popsal vznik skladby sám Kryl.
Celá deska s dalšími Krylovými ikonickými skladbami jako Morituri te salutant, Anděl, Salome, Klaun a král nebo Veličenstvo kat, měla rovněž pohnutý osud. Vyšla už do změněných poměrů, kdy se ke slovu začínala dostávat normalizace a její hlavní symbol Gustáv Husák, byl o necelý měsíc později zvolen generálním tajemníkem Komunistické strany Československa. To byl pro „Bratříčka“ podpis ortelu. Brzy byl zakázán a zbytek nerozprodaných desek rozřezán cirkulárkou na dvoře vydavatelství Panton. Brzy po vydání, v září téhož roku, Karel Kryl z Československa emigroval do sousedního Německa. Do rodné vlasti se vrátil až po Sametové revoluci. Nedokázal však skrýt zklamání z polistopadového vývoje v Československu a odjel zpět do Německa. Tam 3. března 1994, ve věku 49 let zemřel na infarkt.