Patnáctého dubna 2013 došlo na tradičním Bostonském maratonu k bombovému útoku, který si vyžádal životy tří osob a zranil více než 260 lidí. K teroristickému činu došlo v cílové části trati, kde se shromažďovaly tisíce diváků. Ve 14:49 hodin místního času došlo k explozi dvou tlakových nádob naplněných hřebíky, kuličkami a dalšími kovovými předměty.
Při tragédii zemřeli tři lidé. Osmiletý Martin Richard, jehož matka Denise Richard při útoku utrpěla poranění mozku a jeho šestiletá sestra přišla o nohu, 29letá vedoucí restaurace z Medfordu Krystle M. Campbell a 23letá studentka na univerzitě v Bostonu z čínské Šanghaje Lu Ling-c'. Minimálně 13 dalších lidí přišlo o končetiny.
Pachateli útoku byli bratři muslimského vyznání Džochar a Tamerlan Carnajevovi kteří se přistěhovali do USA ze severního Kavkazu v roce 2001. Vyšetřování útoku prokázalo, že bratři Carnajevovi byli radikalizováni islámským extremismem.
Tragédie na Bostonském maratonu měla dalekosáhlé následky a ovlivnila bezpečnostní opatření na sportovních událostech po celém světě. V reakci na útok se zvýšila ochrana veřejných akcí, zlepšila se koordinace mezi orgány činnými v trestním řízení a posílila se spolupráce mezi zeměmi v boji proti terorismu.
Tragickou událost připomíná třídílný dokument Americká štvanice: Útok na Bostonský maraton z dílny Netflixu, který je na této streamovací službě dostupný od 12. dubna.