pátek 22. listopadu 2024

Den vyder

I vydry mají svůj den.

Vydra říční

Vydra říční
Zdroj: Pixabay

  • Vydra říční
  • Zdroj: Pixabay

Poslední květnová středa patří roztomilým vydrám. Letos tedy vydry slaví poslední květnový den. Savci žijící v řekách, jezerech a bažinách se vyskytují jak v Evropě, tak v Asii i Americe a můžete si je prohlédnout hned v několika českých zoologických zahradách. Ve většině případů zahrady chovají vydry říční, které se vyskytují i ve volné české přírodě a to především na Šumavě, na jihu Čech a v Beskydech. Největší druh, vydru obrovskou, chová u nás pouze Zoo Zlín.

Den vyder slaví význam a ochranu těchto lasicovitých šelem po celém světě. Vydry jsou velmi zruční plavci a dokáží se pod vodou pohybovat rychlostí až 15 kilometrů za hodinu. Vydry mají také schopnost uzavírat své nozdry a uší, když se potopí do vody, což jim umožňuje zůstat pod vodou delší dobu. Jednou z vydřích zajímavostí je, že při krmení používá nástroje. Pomocí kamenů rozbíjí krunýř korýšů a mušlí, aby se dostala k masu ukrytému vevnitř.

Vydra také slouží jako ukazatel kvality vodního prostředí, protože její přítomnost indikuje čistou a zdravou vodu. Vydra je ohrožený druh po celém světě, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí a znečištění vodních toků.

Autor: Šimon Mitro

Související

vydra-říční-mládě-Lutra-lutra-26-4-2024-km (3)UPR
Ostatní Fauna

Vzácná vydřátka říční hlásí plzeňská zoo, matka je chrání i před ošetřovateli

vydra říční
Domácí

Trus pod mosty potvrzuje výskyt vydry, správa šumavského parku jej monitoruje

Vydra říční
Krimi

Muž chytil vydru a držel ji na chatě ve výběhu. Hrozí mu tři roky vězení

17
Ostatní Fauna

Vzácní vodní jaguáři se narodili ve zlínské zoo. Otec se o ně stará víc než matka