pátek 22. listopadu 2024

Den D měl přijít o 24 hodin dříve. Čáru přes rozpočet spojencům udělalo počasí

Ve vojenské terminologii se Dnem D označuje každý den, kdy má dojít k nějaké akci. Ale jediný, který skutečně pod tímto označením vstoupil do historie, se uskutečnil na plážích Normandie přesně před 80 lety.

black-and-white-white-photography-vintage-military-france-772047-pxhere.com

Jeden z nejikoničtějších snímků druhé světové války ukazující americké vojáky mířící na plíž Omaha v Normandii. Polovina z tohoto prvního výsadku zemřela v následujících minutách.
Zdroj: pxhere.com

  • Jeden z nejikoničtějších snímků druhé světové války ukazující americké vojáky mířící na plíž Omaha v Normandii. Polovina z tohoto prvního výsadku zemřela v následujících minutách.
  • Zdroj: pxhere.com

Počasí, to byl hlavní faktor, podle něhož se velitel amerických sil Dwight Eisenhower rozhodoval, kdy vůbec vylodění v Normandii spustit. Potřeboval co nejsilnější příliv a ten panoval pouze pár dní kolem úplňku. Nakonec proto padlo rozhodnutí, že nepříhodnější bude 5. červen 1944, den před úplňkem. Hned za svítání se obří kolona spojenců dává do pohybu a pluje kanálem La Manche k francouzským břehům. Jenže brzy se ukáží rozmary počasí a Eisenhower musí rozhodnout co dál. Akci posouvá o pouhých 24 hodin, protože hlavní meteorolog tvrdí, že už budou panovat nejlepší podmínky.

6. června 1944 krátce po půlnoci všechno vypukne, lodě, které jsou na moři u britského pobřeží od předchozího dne, se dávají do pohybu a ráno dosahují břehů Francie. Nezaútočí však u Calais, ale v Normandii, kde je čeká oslabená německá obrana, protože Adolf Hitler očekával útok o sto kilometrů jinde. I tak jsou to jatka, protože zejména na pláži Omaha Němci postřílí zhruba polovinu vojáků. Pokud je nezastavíme do 24 hodin, už se nám to nepodaří nikdy, zní z německého velení a Hitler šílí. Dobře, ví, že po prohře u Stalingradu je tohle další zlom v druhé světové válce. Z moře se totiž na pobřeží Normandie valí tři miliony vojáků a Němci stále čekají u Calais, kde má podle zpráv přijít ten největší útok. To se však nikdy nestane a Američané s Brity jim vpadnou do zad už z pevniny.

O invazi do Normandie požádal o rok dříve na konferenci v Teheránu sovětský vůdce Josif Stalin, který potřeboval odvrátit pozornost Němců od východní fronty. Poté, co se ceká akce zdařila, začal se odvíjet začátek konce druhé světové války.

Autor: Jan Skala

Související

450069605_1024294995730681_1762904887573836461_n
Zahraniční

Váš dědeček byl nacista, slyšela šéfka AfD. Neznala jsem ho, tvrdí politička

Liberec udělil čestné občanství in memoriam 13 obětem holokaustu
Domácí

Liberec symbolicky vrátil občanství obětem holokaustu

Stalin_in_March_1935
Zahraniční

Je rok 2024 a Stalinovi se znovu staví sochy. Jedna vzniká na západě Ruska

Oskar Schindler
Zahraniční Výročí

Před 50 lety zemřel Oskar Schindler. Zachránil 1200 židů před holokaustem