Výzkum zveřejněný v New England Journal of Medicine, který zahrnoval téměř 74 tisíc lidí z USA a 16 evropských zemí, odhalil alarmující skutečnost. I když je bohatství obvykle spojeno s lepším zdravím, v USA je rozdíl mezi bohatými a chudými mnohem větší než v Evropě. V chudých částech USA mají lidé nižší šance na dožití než chudí lidé v Evropě. Naopak, bohatí Američané vykazují nižší míru přežití než jejich evropští protějšci, včetně těch v jižní Evropě.
Zatímco v USA existuje silná korelace mezi bohatstvím a zdravím, evropské země vykazují menší rozdíly. Ve státech severní a západní Evropy, jako je Nizozemsko nebo Francie, mají i chudí lidé větší šanci na dlouhověkost než bohatí Američané. To je přičítáno silným sociálním systémům a lepšímu přístupu ke zdravotní péči. V USA je však bohatství mnohem nerovnoměrněji rozděleno, což přispívá k nižší životní úrovni i pro bohatší vrstvy obyvatel.
Autoři studie naznačují, že evropské státy s silnými sociálními programy poskytují lepší výsledky v oblasti zdraví pro všechny vrstvy obyvatelstva. I ti, kteří by se považovali za střední třídu, těží z robustních welfare programů, které pomáhají zajišťovat lepší životní podmínky pro širokou veřejnost. To kontrastuje s USA, kde neexistuje tak silný sociální systém a přístup k péči je omezený, což zhoršuje životní podmínky, zvláště pro nejchudší.
Studie naznačuje, že pokud chce USA zlepšit délku života svých obyvatel, měla by se inspirovat evropskými modely, které vedou k lepším výsledkům. Případné zlepšení sociální infrastruktury a přístupnosti zdravotní péče by mohlo mít pozitivní dopad na zdraví obyvatel a pomoci snížit propast mezi bohatými a chudými.