čtvrtek 17. července 2025

Čeští vědci přispějí k průzkumu Venuše. ESA schválila další financování

Český tým vědců vyvinul první prototypy elektroniky pro spektrometr VenSpec-H, který bude součástí evropské mise EnVision. Tato sonda, plánovaná na rok 2031, má pomoci objasnit, proč se Venuše a Země vyvinuly tak odlišně.

Venuše

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Čeští vědci a inženýři pod vedením Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR vyvinuli prototypy elektronických součástek pro spektrometr VenSpec-H. Tento přístroj bude součástí evropské sondy EnVision, která v roce 2031 zamíří k Venuši. Evropská kosmická agentura (ESA) nyní poskytla českému týmu další finanční podporu na pokračování projektu.

Spektrometr VenSpec-H bude analyzovat složení atmosféry Venuše a pátrat po stopových molekulách, které mohou naznačovat, zda měla planeta v minulosti oceány. Vědci věří, že získaná data pomohou lépe pochopit, proč se Venuše a Země vyvinuly tak odlišně, přestože jsou si podobné velikostí.

První prototypy elektroniky prošly přísným testováním a byly vyrobeny v čistých prostorách společnosti G.L.Electronic. Přesnost výroby je klíčová, protože jakákoli kontaminace by mohla ohrozit funkčnost přístroje v extrémních podmínkách vesmíru. Hotové součástky budou nyní odeslány do Belgie, kde poslouží k vývoji softwaru pro spektrometr.

Český tým, který vede Martin Ferus, Petr Brož a Veronika Strnadová, se nyní soustředí na tvorbu databáze spektrálních dat a matematického modelu atmosféry Venuše. ESA zároveň spustila výběrové řízení na další české dodavatele komponent. Podle vědců je zapojení Česka do této mise dalším úspěchem domácího kosmického průmyslu, který má stále větší význam pro vědu i technologický rozvoj.

Autor: Šimon Mitro

Související

meteorit z Marsu
Zahraniční Vesmír

Kousek Marsu jde právě do dražby

Gv0IUnvaMAARLMS
Zahraniční

Mezinárodní posádka se blíží k Zemi. Přistát by měla poblíž Kalifornie

profimedia-0601408429
Zahraniční Výročí

Mariner 4 odhalil tvář Marsu před 60 lety

rostliny
Ostatní Příroda

Více rostlin, více uhlíku? Jen někde a za určitých podmínek