Čeští vědci našli klíč k čištění vody od antibiotik

Čeští vědci vyvinuli novou ekologickou metodu, jak odstranit antibiotika a další škodliviny z odpadních vod.

Snímek fotokatalyzátoru ze skenovacího elektronového mikroskopu.

Snímek fotokatalyzátoru ze skenovacího elektronového mikroskopu.
Zdroj: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

  • Snímek fotokatalyzátoru ze skenovacího elektronového mikroskopu.
  • Zdroj: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Účinnější a ekologičtější čištění odpadních vod slibuje nová metoda fotokatalýzy, kterou vyvinuli vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Pod vedením Jiřího Rathouského dokázali, že fotokatalýza spolehlivě rozkládá antibiotika a další nebezpečné látky, čímž bojují proti hrozbě vzniku odolných bakterií. Výsledky unikátního výzkumu vyšly v prestižních vědeckých časopisech.

Vědecký tým systematicky testoval různé druhy znečištění a sestavil doporučení, jak vybrat vhodný fotokatalyzátor podle typu vody. Ukázalo se, že metoda je ideální hlavně pro látky účinné už v nízkých koncentracích, například antibiotika či hormonální disruptory. Díky této technologii mohou čistírny účinněji chránit životní prostředí bez uvolňování dalších škodlivin.

Výzkumníci rovněž ověřili, že samotné fotokatalyzátory ani produkty rozkladu nejsou toxické. Aktuálně hledají partnery pro zavedení technologie do praxe, přičemž první jednání probíhají v severních Čechách. Velký potenciál vidí také v jižních zemích, kde je dostatek slunečního záření nezbytného pro proces.

Úspěch s fotokatalýzou není pro tým novinkou. Již dříve vyvinuli speciální nátěry, které na rušné pražské Legerově ulici dokázaly z ovzduší odstranit až 50 % škodlivých plynů. Současný výzkum je součástí projektu AMULET podporovaného z Operačního programu Jan Amos Komenský a financovaného Evropskou unií.

Autor: Šimon Mitro

Související

hmyz
Zahraniční Fauna

Světový stav hmyzu zůstává záhadou. Chybí data

profimedia-0972273274
Domácí

Sanace benzenu u Hustopečí potrvá půl roku

Kůrovec
Ostatní Příroda

Brouci i lidé chrání jídlo podobně. Pomáhá jim houba z tropů

Neutrino
Ostatní Věda

Neutrino váží méně, než se čekalo. Češi pomohli stanovit světový rekord