sobota 22. února 2025

Český vědec objevil kometu z pohodlí domova na Štědrý den

Astronom Martin Mašek z Fyzikálního ústavu AV ČR zaznamenal o Štědrém večeru unikátní objev. Pomocí vzdáleného dalekohledu v Argentině, který ovládal online z Liberce, objevil novou kometu.

Snímek z velkého Dánského (1,54m) dalekohledu na Evropské jižní observatoři v Chile. Díky pozorování byla upřesněna dráha komety. Kometa je ta slabá tečka zhruba uprostřed snímku.

Snímek z velkého Dánského (1,54m) dalekohledu na Evropské jižní observatoři v Chile. Díky pozorování byla upřesněna dráha komety. Kometa je ta slabá tečka zhruba uprostřed snímku.
Zdroj: H. Kučáková (AÚ MFF UK) a K. Hornoch (ASÚ AV ČR)

  • Snímek z velkého Dánského (1,54m) dalekohledu na Evropské jižní observatoři v Chile. Díky pozorování byla upřesněna dráha komety. Kometa je ta slabá tečka zhruba uprostřed snímku.
  • Zdroj: H. Kučáková (AÚ MFF UK) a K. Hornoch (ASÚ AV ČR)

Martin Mašek z Fyzikálního ústavu AV ČR se zapsal do historie, když na Štědrý večer objevil novou kometu pomocí online ovládaného dalekohledu v Argentině. Jedná se o první český objev komety uskutečněný na dálku a zároveň o první z jižní polokoule. Objekt s pracovním označením MAS0019 bude viditelný z Česka až na přelomu února a března, ale pouze s použitím velkých dalekohledů.

Objev byl výsledkem systematického sledování méně prozkoumaných částí oblohy, kde nehledají velké observatoře. Mašek využil moderní techniku nazvanou syntetické trackování, která umožňuje detekovat slabé pohybující se objekty. Po potvrzení existence komety dalšími pozorovateli z Austrálie a Chile se nyní upřesňuje její dráha.

Kometa bude brzy oficiálně pojmenována podle pravidel Mezinárodní astronomické unie. Dalekohledy FRAM, které Mašek využil, jsou součástí českého výzkumu na mezinárodních observatořích a běžně slouží k atmosférickým měřením, přičemž volný čas věnují právě objevům, jako je tento.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0702379491
Domácí Výročí

Planetka Purkyně slaví 40 let. Objev patří Mrkosovi

asteroid
Zahraniční Vesmír

Pravděpodobnost srážky Země s asteroidem vzrostla. Zničil by metropoli

asteroid
Zahraniční Vesmír

Asteroid by mohl zasáhnout Zemi za sedm let

Bledě modrá tečka. Zemi ze vzdálenosti 6 miliard kilometrů vyfotila sonda Voyager 1.
Zahraniční Výročí

Ikonická fotografie Země z vesmíru slaví 35 let