neděle 6. dubna 2025

Čaj působí jako filtr proti těžkým kovům v pitné vodě

Nová studie ukázala, že čaj může mít nejen blahodárné účinky na zdraví, ale také pomáhá filtrovat potenciálně nebezpečné těžké kovy z pitné vody.

čaj

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / MYKOLA OSMACHKO

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / MYKOLA OSMACHKO

Vědci z USA provedli testy na různých typech čajů, včetně černého, zeleného, oolong, bílého, heřmánkového a rooibos čaje, které vařili ve vodě obsahující olovo a další kovy, jako je chrom, měď, zinek a kadmium. Výsledky ukázaly, že příprava běžného šálku čaje může odstranit až 15 procent olova z vody. Tento proces využívá vlastnosti čajových lístků, které mají vysokou aktivní povrchovou plochu, což z nich činí účinný adsorpční materiál.

Dlouhé louhování čaje bylo spojeno s větší redukcí olova. Pokud čaj louhujeme déle, například přes noc, odstraníme z vody větší množství kovů. Výzkumníci také zjistili, že čajové sáčky z celulózy jsou nejúčinnější při zachycování kovů, na rozdíl od sáčků z bavlny nebo nylonu, které neodstraňují téměř žádné těžké kovy.

Tato nová zjištění o čajových filtrech se přidávají k již známým zdravotním přínosům čaje, jako je zlepšení kardiovaskulárního zdraví nebo ochrana před neurodegenerativními nemocemi. Vědci věří, že pokud by lidé začali pít více čaje, mohli bychom v průběhu času pozorovat pokles nemocí spojených s expozicí těžkým kovům.

Autor: Šimon Mitro

Související

stáří
Zdraví Zajímavosti

Chudí Evropané žijí déle než bohatí Američané, ukazuje studie

6037476189_28dcc1cd3d_c
Zdraví Zajímavosti

Nápoje a potraviny s umělými sladidly vyvolávají větší pocit hladu

autismus
Světové dny Zdraví

Den autismu

nevidomí
Domácí

V Česku žije 1,3 milionu lidí se zdravotním postižením