Během ledna má Poslaneckou sněmovnou projít nový zákon, nazývaný lex plyn, s kterým těsně před Vánoci přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ten má řešit svízelnou situaci, do níž se česká energetika dostává, kdy už je zcela jasné, že v blízké době se nemůže obejít bez uhelných zdrojů při výrobě elektřiny či tepla, ačkoliv provoz takových elektráren bude kvůli emisním povolenkám stále více ekonomicky náročný. Zákon, o němž hovořil ministr průmyslu Lukáš Vlček (ODS), by měl urychlit legislativní proces při schvalování výstaveb nových paroplynových elektráren s výkonem nad 100 MW.
Bez podobných předpisů, které pomáhají tuzemsku k zajištění energetické bezpečnosti, by se česká energetika mohla dostat do velmi těžko situace, která nyní panuje v sousedním Německu. To sužuje kvůli odstavení elektráren na jaderná či fosilní paliva, kritický nedostatek elektřiny, jenž už i zastavuje výrobní podniky.
Problém by však mohl nastat u faktu, že co se celkové výroby týče, pochází z uhlí 40 procent elektřiny a u tepla dokonce 50 procent. V zákoně je totiž zakotvena věta, "že musí být splněny požadavky na udržitelný energetický systém, v souladu s klimatickými závazky, k nimž se ČR zavázala v rámci plnění cílů EU v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030 a dosažení klimatické neutrality do roku 2050." Ta z něho může udělat normuj, která by Česko vyvedla z slepé energetické uličky nebo naopak obyčejný paskvil.