Největší generační posílení armády, tak nazval britský premiér Rishi Sunak krok své vlády, kterým se tamní britský průmysl uvádí do válečného režimu. Spojené království by chtělo do roku 2030 zvýšit výdaje na obranu z dosavadních 2,3 procenta za HDP na 2,5 procenta, což by kabinetu mohlo pomoci ve snaze vybudovat nejsilnější armádu v Evropě a po Spojených státech druhou nejsilnější v rámci Severoatlantické aliance. Řečeno čísly, Londýn každoročně na obranu bude vydávat o 10 miliard liber více.
Sunak, který o záměru své vlády informoval při návštěvě Polska, jenž už předtím také oznámilo snahy o vytvoření nejsilnější armády Evropy, jako největší nebezpečí současného světa jmenoval dobyvačnou politiku Ruska. Při projevu se přidržel společné rétoriky NATO, která poukazuje na hypotézu, že po vítězství na Ukrajině by si ruský prezident Vladimir Putin mohl dělat zálusk na některou z aliančních zemí.
BREAKING:
— POWER CORRIDORS (@power_corridors) April 24, 2024
The UK's decision to put its defense industry "on war footing" underscores the government's dedication to strengthening national security. Prime Minister Rishi Sunak's announcement in Warsaw, Poland, emphasizes the UK's proactive approach to ensuring readiness and… pic.twitter.com/AqRQFdYbkz
Velká Británie také rovněž oznámila schválení dosud největší pomoci Ukrajině ve výši zhruba půl miliardy liber. Balík posvětila Sněmovna lordů poté, co obří pomoc válkou zasažené východoevropské zemi prošla i přes americké zákonodárce. Britové Ukrajině poskytnou například čtyři miliony kusů munice, 400 vozidel, 60 lodí a rakety dlouhého doletu Storm Shadow.