neděle 27. července 2025

Bitva, která rozhodla válku. U Kursku Rudá armáda vyhrála před 80 lety

Ačkoliv Rudá armáda utrpěla u Kursku obrovské ztráty, znamenala pro ni tato bitva velké vítězství. Po ní se sovětští vojáci zastavili až u Hitlerova bunkru.

Bundesarchiv_Bild_101III-Zschaeckel-207-12,_Schlacht_um_Kursk,_Panzer_VI_(Tiger_I)

Kolona německých tanků Tiger u Kurska.
Zdroj: Wikipedia

  • Kolona německých tanků Tiger u Kurska.
  • Zdroj: Wikipedia

Dodnes se jí říká bitva všech bitev. Událost, která rozhodla druhou světovou válku. Přesně před 80 lety, tedy 23. srpna 1943, skončila bitva u Kursku, která byla největší tankovým střetnutím všech dob a jenž definitivně rozhodlo o osudu nacistického Německa. To po měsíci dlouhých bojů neodolalo sovětské ofenzivě a východní frontu oslabenou po německé porážce u Stalingradu otočilo zpět na Německo.

Cílem Němců v Kurské oblasti, která leží poblíž hranic dnešní Ukrajiny a Ruska, bylo zničit sovětskou armádu tak, aby nemohla vyvinout další protiofenzivu a nacistům se tak měla naskytnout možnost otočení fronty a zahájení dalšího postupu na sovětské území. To se nepodařilo, přestože ztráty na životech příslušníků Rudé armády byly mnohem vyšší než na straně Němců. Nacisté už totiž nebyli schopni nahrazovat utrpěné ztráty dalšími vojáky.

Pro Rudou armádu byla podle historiků bitva u Kursku poslední velkou bitvou války, protože po ní už sovětští vojáci zahájili postup, který se zastavil až v Berlíně na jaře roku 1945.

Autor: Jan Skala

Související

Intel
Ekonomika

Intel škrtá a propouští. V Německu a Polsku továrny nebudou

GwUIb-ObMAAh6jI
Zahraniční

Němec skončil s autem na půdě. Češi zas rádi parkují ve výlohách nebo rybnících

Islamic_Republic_of_Iran_Army_Day_2015_(038)
Zahraniční

Írán se bojí dalších sankcí. Jednat o jaderném programu ale bude s Evropou

Mein Kampf
Zahraniční Výročí

Nenávist v tisku: Hitlerův Mein Kampf spatřil světlo světa před 100 lety