Na konsolidační balíček firmy zareagují omezením zaměstnaneckých benefitů. Vyplývá to ze šetření provedeného Hospodářskou komorou. Omezení se budou týkat především víceúčelových programů, jako jsou Cafeteria a Flexi Pass, a méně rozšířených benefitů, například finančních příspěvků při výročích, odchodu do důchodu nebo svatbě, a různých vzdělávacích programů.
„Vláda původně chtěla daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů zrušit úplně. Vládní strany nakonec částečně vyslyšely argumenty podnikatelských organizací a odborů a zavedly místo celkového zákazu roční strop, a jen pro některé benefity. Rozumíme snaze ozdravit veřejné finance, konsolidační balíček vnímáme jako důležitý krok k nastartování procesu dlouhodobější stabilizace ekonomiky, nicméně systém zaměstnaneckých benefitů je pro zaměstnavatele kvůli vyčerpanému trhu práce důležitý, vedle mzdy to jsou často právě benefity, které rozhodují o atraktivitě zaměstnavatele,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Přes zvýšené náklady v důsledku nových pravidel pro zdanění benefitů se očekává, že více než polovina podniků bude nadále poskytovat zaměstnanecké benefity ve stejné výši. Redukovat výši benefitů budou zejména mikro firmy do 10 zaměstnanců (33 % z nich). Nejméně k úpravám benefitů přistoupí velké podniky nad 250 zaměstnanců (28 % z nich). Ze šetření Hospodářské komory také vyplynulo, že benefity svým zaměstnancům v současnosti poskytuje 92 procent zaměstnavatelů. Firmy si nabídkou benefitů chtějí především udržet zaměstnance.