sobota 25. května 2024

Apple oslovil firmy investující do AI. Domlouvá se spolupráce s Googlem

Apple hledá partnera v oblasti umělé inteligence pro svá zařízení. Nejblíže je spolupráce s Googlem a jeho systémem Gemini.

iPhone

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Rob Eradus

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Rob Eradus

Ve světě umělé inteligence zůstává technologický gigant Apple pozadu. Na rozdíl od Microsoftu či Googlu zatím nepředstavil žádnou svou alternativu ke generativní umělé inteligenci typu ChatGPT a ani svá zařízení zatím neprošpikoval funkcemi umělé inteligence jako Samsung a další výrobci.

Apple se zdá být v oblasti AI pozadu, o čemž svědčí i aktuální rozhození sítí ohledně spolupráce s technologickými giganty. Zástupci Applu se měli setkat s firmami Microsoft, OpenAI a Google, přičemž spolupráce s poslední jmenovanou společností se zdá být nejpravděpodobnější, vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura Bloomberg.

Pro novou verzi operačního systému iOS 18 Apple chce představit funkce své vlastní umělé inteligence, avšak pro funkce jako generování obrázků a „všeznalého kecálka“ typu ChatGPT, potřebuje partnera. Volba Googlu a jeho systému Gemini je momentálně zajímavá i z hlediska toho, že se Google dostal do potíží, když jeho AI začala vytvářet kontroverzní obrázky, na kterých byly zástupci menšin v roli nacistických vojáků během druhé světové války, ženy jako papežové, či vikingové tmavé pleti. Google se za tyto neduhy omluvil a slíbil nápravu, na které se stále pracuje.

Šéf Applu Tim Cook se nechal slyšet, že funkce umělé inteligence pro své produkty představí později v tomto roce a že do této oblasti masivně investují. Apple se zatím s Googlem nedohodl na podrobnostech, dohoda bude pravděpodobně oznámena až v červnu, kdy společnost pořádá každoroční konferenci pro vývojáře Worldwide Developers Conference.

Autor: Šimon Mitro

Související

AI
Zahraniční AI

Prezidentské volby v USA může ovlivnit umělá inteligence

AI
Ekonomika AI

Necelá třetina českých firem využívá umělou inteligenci

Scarlett Johansson ve filmu Black Widow (2021)
Zahraniční AI

OpenAI zakázala ženský hlas, který zní jako Scarlett Johansson

mobil
Domácí Technologie

Sledovací aplikaci na svém telefonu našel každý osmý Čech