Alpsko-karpatská spolupráce zajistí ochranu velkých šelem

Spolupráce mezi zeměmi Alpské a Karpatské úmluvy je klíčová pro ochranu volně žijících živočichů, zejména velkých šelem.

rys

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

Ve Slovinsku se ve dnech 6. a 8. března uskutečnila významná mezinárodní konference zaměřená na management velkých šelem. Téměř 90 zástupců z ministerstvech mezinárodních organizací, univerzit a dalších institucí se sešlo z 15 zemí, které jsou součástí Alpské a Karpatské úmluvy. Cílem setkání bylo sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe v ochraně velkých šelem a posílení spolupráce napříč oběma regiony.

Spolupráce mezi zeměmi je klíčová pro ochranu volně žijících živočichů, zejména velkých šelem, jako jsou medvědi, vlci a rysi. Jejich návrat do přírody je aktuální téma v celé Evropě, a proto je důležité, aby jednotlivé země spolupracovaly na nastavení účinných preventivních opatření a řešení případných konfliktů. Konference poskytla přehled o stavu populací velkých šelem v Alpách a Karpatech a poskytla užitečné podněty pro přípravu těchto pokynů.

Jedním ze společných cílů je vypracovat pokyny pro monitoring, prevenci konfliktů a pytláctví medvěda hnědého, vlka obecného a rysa ostrovida v Karpatech. Konference proto nabídla celkový obraz o stavu populací velkých šelem v Alpách a Karpatech a užitečné podněty při přípravu těchto pokynů,“ vysvětluje Martin Duľa z Mendelovy univerzity v Brně, koordinátor projektu LECA: Podpora soužití a ochrany karpatských velkých šelem.

Autor: Šimon Mitro

Související

ryba
Zahraniční Fauna

Čtvrtina sladkovodních živočichů je na pokraji vyhynutí

Koniklec otevřený
Domácí Příroda

Koniklec se vrací do přírody. U Prahy bylo vysazeno sto nových rostlin

rejnok
Zahraniční Fauna

Za 50 let klesla populace žraloků a rejnoků o polovinu

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje