Mikroplasty v mozku dělají vědcům starosti
Nová studie zjistila, že lidský mozek obsahuje více mikroplastů než jiné orgány a jejich množství roste. Nejvíce jich bylo nalezeno u pacientů s demencí.
Nová studie zjistila, že lidský mozek obsahuje více mikroplastů než jiné orgány a jejich množství roste. Nejvíce jich bylo nalezeno u pacientů s demencí.
Kožní plísňové infekce, jako jsou mykózy nohou nebo nehtů, by mohly být brzy odhalovány rychleji a přesněji díky průlomovému výzkumu českých vědců.
Čeští vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR objevili nový způsob, jak bojovat s genetickými nemocemi způsobenými chybami v genetickém kódu.
Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR se zaměřili na výzkum léků proti trichomoniáze, infekční nemoci způsobené parazitem Trichomonas vaginalis.
Výzkum českých vědců z Akademie věd přináší nové poznatky o evoluci a šíření myší domácích v Evropě, které mohou pomoci pochopit i historické migrace lidí.
Bakterie odolné vůči antibiotikům představují stále větší problém při léčbě nemocí, jako je tuberkulóza nebo zápal plic.
Česká republika dlouhodobě zaostává v podílu žen ve vědě, jak ukazuje nová monitorovací zpráva NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR.
Důležitý objev mají na kontě odborníci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd a Univerzity Palackého v Olomouci.
Želvušky, mikroskopické organismy žijící na arktických ledovcích, hrají klíčovou roli v tamních ekosystémech.
Vědci testují, zda by čistá forma resveratrolu – chemické látky, která se nachází i v červeném víně – mohla pomoci v prevenci rakoviny tlustého střeva.