Ztráta želvušek na ledovcích by mohla mít vážné následky
Želvušky, mikroskopické organismy žijící na arktických ledovcích, hrají klíčovou roli v tamních ekosystémech.
Želvušky, mikroskopické organismy žijící na arktických ledovcích, hrají klíčovou roli v tamních ekosystémech.
Vědci testují, zda by čistá forma resveratrolu – chemické látky, která se nachází i v červeném víně – mohla pomoci v prevenci rakoviny tlustého střeva.
Tým Martina Ševečka z Českého vysokého učení technického vyvinul inovativní vnější materiál pro jaderné palivové tyče. Slitina několika materiálů zaručuje mnohem větší bezpečnost, ale také o dost vyšší efektivitu výroby.
Dnes se slaví Mezinárodní den vědy pro mír a rozvoj.
V loňském roce bylo v Česku na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 139,7 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 4,8 procenta.
Výzkum českých vědců z Akademie věd přináší nové poznatky o evoluci a šíření myší domácích v Evropě, které mohou pomoci pochopit i historické migrace lidí.
Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR se zaměřili na výzkum léků proti trichomoniáze, infekční nemoci způsobené parazitem Trichomonas vaginalis.
Čeští vědci objevili, že rány se mohou hojit bez jizev díky přítomnosti regeneračních iniciačních buněk.
Finská observatoř před sedmi lety zaznamenala podivné rádiové vlny, hvízdavé tóny, které se objevovaly celou noc. Tyto vlny pocházejí z bleskových výbojů. Českým vědcům se nyní podařilo poprvé prozkoumat jejich původ a vlastnosti.
Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vyvinuli revoluční látku, která by mohla zásadně změnit léčbu obezity a Alzheimerovy choroby.