V Evropě přibývá případů ptačí chřipky
Na severu Evropy roste počet případů ptačí chřipky. Nejen u ptáků, ale i u savců.
Na severu Evropy roste počet případů ptačí chřipky. Nejen u ptáků, ale i u savců.
Šestiměsíční stav pohotovosti kvůli nárůstu případů ptačí chřipky vyhasila Brazílie.
Na ptačí chřipku zemřela v Kambodži jedenáctiletá dívka. Jde o první případ nákazy v této zemi za posledních devět let. Světová zdravotnická organizace vyšetřuje, jak k přenosu na člověk došlo.
Po velkém ohnisku ptačí chřipky v Brodu nad Tichou a několika menších v malochovech potvrdili veterináři rozsáhlejší nákazu v komerčním chovu kachen v Nouzově u Dymokur na Nymbursku.
V souvislosti s přibýváním ohnisek ptačí chřipky roste i strach lidí z přenosu choroby na člověka. Někteří se dokonce obávají konzumovat drůbeží maso či vajec. Obavy ale nejsou podle Ministerstva zemědělství namístě.
Likvidace obřího velkochovu nosnic kvůli ptačí chřipce pokračuje v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Veterináři za pomoci asi 80 hasičů a 40 zaměstnanců firmy utratí 750 tisíc slepic a zlikvidují miliony vajec.
Velkochov drůbeže v Brodu nad Tichou, kde kvůli ptačí chřipce začala likvidace téměř tři čtvrtě milionu nosnic, produkoval asi 600 tisíc vajec denně, tedy přibližně 15 % tuzemské produkce. Podle odborníků lze očekávat zdražení vajíček.
Ptačí chřipka se ve velkochovu nosnic v Brodě nad Tichou na Tachovsku rozšířila do dalších částí hospodářství. Státní veterinární správa proto rozhodla o utracení všech nosnic, kterých je v chovu asi 750 tisíc. Veterináři hlásí další ohniska nemoci.