Počet mrtvých v Japonsku stoupá. Záchranné akce komplikuje počasí
Počet obětí novoročního zemětřesení v Japonsku stále stoupá. Nyní už jich úřady evidují sto.
Počet obětí novoročního zemětřesení v Japonsku stále stoupá. Nyní už jich úřady evidují sto.
Už skoro padesát obětí evidují japonské úřady v souvislosti se zemětřesením, které ostrov Honšú postihlo v první den tohoto roku. Číslo ještě zdaleka není konečné.
Takřka ihned po novoročních oslavách zasáhlo Japonsko silné zemětřesení. To bude ještě následovat vlna tsunami.
Záchranáři, hasiči, policie i armáda míří k hranicích s Mongolskem zachránit, co se ještě dá. Severozápad Číny totiž zasáhlo silné zemětřesení.
Takovou sílu, s jakou v noci na dnešek udeřila sopka na islandském poloostrově Reykjanes, nečekali ani skeptici. Nyní panují velké obavy o osud města Grindavík, k němuž míří proud lávy.
Lidé, kteří přežili ničivé zemětřesení v Nepálu a žijí v provizorních stanech, umírají na následky podchlazení. Mezi mrtvými jsou i děti. Vláda slibuje finanční pomoc, ta ale nepřichází.
Grindavík nyní čeká, zda nastane soudný den. Vulkanické projevy jsou čím dál častější a silnější, že Island už vyhlásil stav nejvyšší pohotovosti.
Před 50 lety sopečná erupce Grindavík takřka zničila. Totéž ale hrozí i v těchto dnech.
Zemětřesení na Islandu uvolnilo magma ze sopky Fagardalsjall, které nyní začalo vytékat ven. Úřady museli preventivně evakuovat město Grindavík.
Zatím nejsilnější ze série otřesů, které zaznamenávají seismologové od začátku měsíce na Chebsku, pocítili lidé v sobotu v poledne. Dosáhlo magnituda 3,3. 12 minut po pondělní půlnoci lidi vystrašil další otřes o síle 2,87 magnituda.