Minimální mzda se do roku 2029 zvýší na 47 procent průměrného platu
Vláda schválila novelu zákoníku práce, která navýší minimální mzdu tak, aby v roce 2029 odpovídala 47 procentům průměrné mzdy.
Vláda schválila novelu zákoníku práce, která navýší minimální mzdu tak, aby v roce 2029 odpovídala 47 procentům průměrné mzdy.
Stejně jako v některých zemích západní Evropy začne v Austrálii platit právo na odpojené. Podle něho nebude zaměstnavatel smět kontaktovat svého pracovníka mimo pracovní dobu, kromě skutečně nevyhnutelných případů.
Od 18 let se Češi vzdělávají primárně jen kvůli práci. Dominují neformální kurzy a jazykové dovednosti.
Téměř tři tisíce zaměstnanců v sociálních službách se zúčastnily dotazníkového šetření, z něhož vyplynulo, že každý třetí je nespokojený s výší svého platu. Někteří si stěžují i na nedostatek uznání.
V porovnání s evropskými zeměmi jsou české firmy méně aktivní na sociálních sítích a nenabízí v takové míře firemní internet svým zaměstnancům.
Češi nejsou příliš ochotni stěhovat se kvůli práci. Pokud se rozhodnou cestovat za zaměstnáním do cizího města nebo země, tak je motivuje nejčastěji výše mzdy.
Zaměstnavatelé vyzývají zaměstnance k využívání zdravotních benefitů.
Zhruba dvě pětiny zaměstnavatelů v Česku plánují snížit výši nebo omezit počet poskytovaných zaměstnaneckých benefitů v reakci na konsolidační balíček.
Takřka čtvrt milionu lidí je denně na neschopence. Častěji jsou nemocné ženy.
Ruku v ruce s vládním šetřením dopadají škrty i na státní podniky. České dráhy proto začnou propouštět zaměstnance z kancelářských postů. Naopak chtějí nabírat strojvůdce a pracovníky v dělnických profesích.